SaS vypovedala koaličnú zmluvu. Toto sú možné scenáre ďalšieho vývoja

Strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu a vo vláde už nechce Igora Matoviča. Politológ Erik Láštic v Teleráne vysvetlil, čo to znamená v praxi a aké scenáre nás najbližšie týždne a mesiace čakajú. 

Vypovedanie koaličnej zmluvy je podľa neho len symbolické gesto a pripomína, že koalícia v tomto momente nekončí. Parlament zasadne až v septembri, takže počas leta k žiadnym zmenám nedôjde. „Nasledujúce dva mesiace sú skôr otvorením priestoru na rokovanie o novej podobe koaličnej zmluvy, ktorá by podľa SaS nemala obsahovať ministra financií Igora Matoviča,“ uviedol Láštic.

Hoci sa hnutie OĽaNO jednoznačne postavilo za Matoviča, politológ pripomenul marec 2021, keď SaS žiadalo výmenu na poste predsedu vlády. „Aj vtedy to vyzeralo tak, že je nepravdepodobné, že príde k výmene na poste premiéra a na konci marca Igor Matovič dobrovoľne odstúpil a vymenil sa s Eduardom Hegerom. Nedá sa vylúčiť nič,“ skonštatoval odborník.

Možných scenárov, ako sa bude situácia vyvíjať, je podľa neho niekoľko. Koaliční partneri sa môžu dohodnúť a zrekonštruovať vládu s tým, že sa vymenia aj ministri za SaS na znak dobrej vôle.

„Druhý scenár je komplikovanejší. SaS nedosiahne to, čo žiada a odíde z koalície. Otázne je, či OĽaNO bude pokračovať. Budú mať 73 poslancov, čo nie je väčšina. Parlament však funguje tak, že 73 hlasov väčšinou stačí na to, aby prechádzali zákony. Dá sa vládnuť aj s menšinovou podporou. Ukázal to aj Mikuláš Dzurinda v druhom volebnom období, keď menšinovo vládol dva roky,“ pripomína Láštic.

Nevylúčil ani predčasné voľby. V septembri by sa však nestihli konať, pretože na ich vypísanie podľa politológa treba zmenu ústavy. Ak by sa to parlamentu podarilo, voľby by sa mohli konať najskôr na konci tohto roka.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti