Žilinka rozhodol. Fico a Kaliňák so žiadosťou o paragraf 363 nateraz nepochodili

Predseda Smeru Robert Fico
Predseda Smeru Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Generálny prokurátor Maroš Žilinka zamietol žiadosť Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, aby v ich prípadoch využil paragraf 363, ktorým by zrušil ich obvinenie. Šéf Smeru a exminister vnútra sa na neho obrátili koncom júna.

Vyšetrovateľ NAKA Fica obvinil zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí verejného činiteľa a ohrozenia daňového tajomstva. Rovnaké obvinenie má na krku aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Žilinka preskúmal aj prípad advokáta Mareka Paru a aj jeho žiadosť zamietol.

Obvinení sa totiž na generálneho prokurátora obrátili predčasne. O sťažnosti má rozhodovať najskôr dozorujúci prokurátor. Ak ju zamietne, vtedy môžu žiadať o mimoriadne opravné prostriedky, teda o využitie 363.

„Obvinenými uplatnený postup odporuje systému opravných prostriedkov upravenému v Trestnom poriadku. Obvinení totiž proti uzneseniam, ktorými im bolo vznesené obvinenie, podali zároveň riadny opravný prostriedok (sťažnosť), ako aj mimoriadny opravný prostriedok (návrh na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku) a to v čase, keď rozhodnutie, ktorého zrušenia sa v konečnom dôsledku domáhajú (uznesenia o vznesení obvinenia), nenadobudlo právoplatnosť,“ vysvetľuje v stanovisku generálna prokuratúra.

Paragraf 363 hovorí: Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

„Za danej situácie a právneho stavu neboli splnené zákonné podmienky na konanie o návrhoch obvinených, o čom boli obvinení upovedomení. Týmito upovedomeniami nie je žiadnym spôsobom dotknuté právo obvinených podať návrh na postup podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku po rozhodnutí o sťažnostiach a nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o vznesení obvinenia,“ argumentuje Maroš Žilinka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti