Domáce

Posledná rozlúčka s vojakmi, ktorí zomreli v Afganistane

Posledná rozlúčka s kapitánom (nadporučík povýšený in memoriam) Edmundom Makovníkom
Zdroj: TASR

Oboch povýšili in memoriam.

Slovensko sa dnes lúčilo s dvomi mladými vojakmi, ktorí tragicky zahynuli po teroristickom útoku v Afganistane. Edmundovi Makovníkovi vzdali hold v Košiciach. Patrika Fraštiu zase blízki odprevadili v Žiline. Pamiatku si uctili modlitbami aj slávnostnými výstrelmi.

Zdroj: TASR

Posledná rozlúčka s Patrikom Fraštiom sa v Žiline konala v kostole Sedembolestnej panny Márie. Na poslednej ceste ho odprevádzali stovky ľudí- medzi nimi najvyšší štátni a vojenskí predstavitelia, rodina a najbližší priatelia. Česť mu vzdal i prezident

Patrik Fraštia mal cirkevný pohreb s vojenskými poctami. Priamo na obrade ho povýšili in memoriam do hodnosti rotmajstra. Rakvu niesli kolegovia a kamaráti z piateho pluku. Kolegovia sa s ním nakoniec rozlúčili čestnou salvou.

Zdroj: TASR

Pochovali aj druhého vojaka

Posledná rozlúčka s druhým vojakom, ktorý zahynul na misii v Afganistane bola na košickom verejnom cintoríne.

Zdroj: TASR

„Edo bol špičkový odborník v skupine taktického letectva. Je to veľká strata pre náš pluk, ale aj pre celé ozbrojené sily. Takýchto špecialistov môžeme počítať na prstoch jednej ruky," povedal veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Ľubomír Šebo, v ktorom zosnulý nadporučík Makovník slúžil. Aj Edmunda povýšili, in memoriam získal hodnosť kapitána.

Zdroj: TASR

Po smútočných príhovoroch rakvu vyniesli pred obradnú sieň a na jeho počesť vypálili salvy. So zosnulým sa okrem rodiny, blízkych a oficiálnych hostí prišli rozlúčiť stovky Košičanov.

Mŕtvi vojaci boli súčasťou päťčlennej slovenskej skupiny, ktorá na základni pri Kábule pripravovala príchod ďalších 78 slovenských vojakov.


ŽILINA/TASR,TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.