Medveď v okolí Štiavnice zabil štyri jalovice. Pohybuje sa v blízkosti turistických chodníkov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Boja sa už aj pustiť kravy na pašu. Štyri jalovice roztrhal medveď chovateľom v Banskej Štiavnici a to len blízko cesty, kadiaľ chodia turisti a cyklisti. Jalovica, na ktorú zaútočil piatykrát, zatiaľ žije. 

Roztrhané jalovice našiel zakaždým pastier. Zamestnanec poľnohospodárskej firmy Róbert Turcer opísal, že jedna jalovica ma zlomené väzy a na mieste bolo veľa krvi. Prednosta Okresného úradu životného prostredia v Banskej Štiavnici Lukáš Lalo uviedol, že štyri úmrtia potvrdil veterinár a nie je pochýb, že škodu napáchal medveď.

Jedna jalovica zatiaľ žije. Je však zranená na stehnách aj slabinách. Poľovník vraj videl v blízkosti turistického chodníka bežať v noci medveďa.

Telefonicky sme sa spojili s generálnym riaditeľom Štátnej ochrany prírody. Odkázal nás však na Správu chránenej krajinnej oblasti v Banskej Štiavnici.

„V súčasnosti je územie monitorované fotopascami, zásahový tím aplikoval plašiče na odvrátenie ďalšieho útoku. Taktiež sme firme odporučili aj použitie pastiersky vytrénovaného psa a zahustenie vodičov na oplôtku,“ uviedla zoologička zo Správy CHKO Banská Štiavnica Alexandra Veselovská.

Prednosta Lalo má informáciu, že už sa žiada o udelenie výnimky na reguláciu medveďa z dôvodu, že sa vyskytuje v tesnej blízkosti turistických chodníkov.

Majiteľ zvierat môže na okresnom úrade životného prostredia požiadať o náhradu škody. Radnica spolu s vedením mestských lesov vydala varovanie, aby boli návštevníci lokalít Studený vrch a Šobov veľmi opatrní.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu. Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloletého diváka.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti