Motoristi pozor: Končí sa takzvaný pandemický odklad STK a emisných kontrol

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Takzvaný pandemický odklad STK a emisných kontrol sa končí. Onedlho prestane platiť výhoda, ktorá umožňovala ísť na kontrolu auta aj tri mesiace po riadnom termíne. Pravidlá „estekačiek“ by sa navyše v budúcnosti mohli meniť opäť.

Najskôr sa na STK čakalo v povinných rozostupoch, neskôr koronavírus na istý čas odstavil stanice technickej kontroly úplne. Aj pre tieto komplikácie zaviedli odklad. Platnosť STK a emisnej kontroly ste si mohli predĺžiť až presne o tri mesiace.

Pandémia sa už ale dávno pominula a s ňou sa postupne končí aj trojmesačná výnimka. Oznámil to minister dopravy.

„Keď sa skončí STK v termíne do 31. augusta, ešte stále máte v rukách komfortný trojmesačný vankúš. Od 1. septembra už nebude žiadny odklad,“ povedal Andrej Doležal.

Ak si ešte stále chcete odložiť obe kontroly, nezabudnite na to, že výnimka platí iba pre Slovensko. Ak vás zastavia policajti napríklad v Chorvátsku alebo Rakúsku, hrozí vám pokuta.

Ďalšia zmena za rohom

V Bruseli je už na stole aj ďalšia zmena. Na STK a emisné kontroly by sa nemuselo chodiť presne podľa kalendára, čiže v prípade starších áut každé dva roky. Rozhodovali by najazdené kilometre.

„Výrobca by mohol definovať, ako často je potrebné ísť na technickú a emisnú kontrolu u každého vozidla, a týmto pádom by to bolo jednoznačne dané vzhľadom na konkrétnu konštrukciu vozidla,“ priblížil dopravný analytik Jozef Drahovský.

Víťazmi tohto návrhu by boli sviatoční šoféri. No napríklad kuriéri by na to zas mohli poriadne doplatiť.

Návrhu Európskej komisie zatiaľ chýbajú konkrétnejšie detaily. Ide iba o zámer, ktorý sa už ale verejne diskutuje. K ministrovi dopravy tieto novinky ešte nedorazili.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti