Mnohí Slováci si budú musieť vybaviť nové e-občianske. Žiadnu rolu nehrá jeho platnosť

Mnohí Slováci si budú musieť vybaviť nové e-občianske. Žiadnu rolu nehrá jeho platnosť
Zdroj: MV SR

Na konci tohto roka nastane problém pre státisíce Slovákov, ktorí používajú elektronický občiansky preukaz (eID) na podpis. Tým, ktorým bol vydaný do 20. júna 2021, sa totiž skončí platnosť certifikátov pre tento podpis Bez možnosti komunikovať so štátom elektronicky tak môže skončiť mnoho podnikateľov, nepohnú sa napríklad ani tie osoby, ktoré si chcú podať elektronické daňové priznanie cez Finančnú správu.

Občianske združenie Slovensko.Digital upozorňuje, že na konci roka budú na týchto „starších“ eID certifikáty pre elektronický podpis automaticky zneplatnené.

„Situácia je o to horšia, že na túto skutočnosť v súčasnosti nie sú dotknutí občania zo strany relevantných orgánov nijako aktívne upozorňovaní. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, sa tento problém týka viac ako 200-tisíc aktívnych používateľov služieb eGovernmentu, keďže väčšina podaní voči verejnej správe musí byť potvrdená práve kvalifikovaným elektronickým podpisom,“ uvádza.

Certifikáty vydávali na päť rokov a jeden mesiac. Slúžia na elektronické podpisovanie s najvyššou mierou bezpečnosti, čo je kvalifikovaný elektronický podpis. Občianske preukazy síce majú platnosť desať rokov a aj prihlasovanie sa na portál Slovensko.sk bude fungovať počas celej doby, no problémom je spomínané podpisovanie, ktoré je pre mnohé úkony nevyhnutné. Okrem občianskych preukazov sa to týka aj cudzineckých dokladov s čipom.

Nutnosť zrušiť platnosť certifikátov na e-občianskych nie je spôsobená chybou slovenských úradov. Vyplýva z konca platnosti bezpečnostnej certifikácie čipu, ktorý je v nich osadený.

„Keďže tento problém je dlhodobo známy, za zásadnú chybu považujeme nedostatok jasnej verejnej komunikácie o tejto situácii a nepripravené riešenia ako jej čeliť. O uvedenom probléme sa v odborných fórach diskutuje už viac ako rok. Vyzývame MV SR, ako vydavateľa občianskych preukazov, aby s aktívnou komunikáciou voči občanom začalo čím skôr,“ uvádza združenie.

Slovensko.Digital odporúča, aby si ľudia v dostatočnom predstihu požiadali o vydanie nového občianskeho preukazu, s ktorým dostanú aj príslušné nové certifikáty.

„Je totiž pravdepodobné, že na konci roka vznikne pre túto situáciu ťažko zvládnuteľný dopyt, ba priam až nával. Na Slovensku sa totiž za pol roka vydá spolu asi 250-tisíc občianskych preukazov, pre riešenie tohto problému by bolo teda treba kapacitu zvýšiť zhruba na dvojnásobok,“ tvrdí Slovensko.Digital.

Rezort vnútra koriguje počty

Na situáciu reagovalo aj ministerstvo vnútra. Uvádza, že zmena sa týka nie 200-tisíc, ale približne 30-tisíc držiteľov občianskych preukazov s certifikátmi pre e-podpis vydanými do júna 2021, ktorí reálne elektronické podpisovanie využívajú.

„Približne 30-tisíc osôb sa tak dotkne potrebná výmena preukazu k 1.1. 2023 z dôvodu potreby elektronického podpisovania. Ostatní držitelia občianskych preukazov ich budú môcť využívať aj naďalej,“ približuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Používatelia certifikátov k e-podpisu budú podľa jej slov včas upozornení na potrebu výmeny občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra spúšťa v septembri pripravenú informačnú kampaň, cieľovou skupinou ktorej budú v prvom rade aktívni používatelia elektronických podpisov s certifikátmi na doklade vydanými do júna 2021. Rezort na to využije najmä elektronickú cestu informovania - prostredníctvom e-schránok.

Dôvody, prečo ministerstvo vnútra zatiaľ nepristúpilo k masívnejšiemu informovaniu, sú dva. „Prvým, zásadným, je ekonomický pohľad – ministerstvo vnútra v časoch globálnej čipovej krízy pristúpilo k rozhodnutiu nevydávať nové doklady v medziobdobí, počas ktorého je možné elektronicky podpisovať aj so starším typom dokladu,“ vysvetľuje Eliášová.

Druhým je pretrvávajúci enormný záujem o vydávanie pasov, ale aj občianskych preukazov ako cestovných dokladov po dlhom období pandémie a z toho titulu preťažené oddelenia dokladov. „Preto rezort nechcel ešte viac vyťažiť pracoviská, keďže ľudia si začali doklady húfne v jednom čase vybavovať,“ dodáva.

Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.

O doklad nebude možné požiadať elektronickou cestou, keďže výmena občianskeho preukazu z dôvodu neplatných certifikátov nie je uzákonená. Elektronicky oň možno požiadať len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti dokladu, a to za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v informačných systémoch evidované dlhšie ako päť rokov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Internet

Dôležité udalosti