Domáce

Kalamita, aká tu ešte nebola! Pozrite si zábery z celého Slovenska

17_pocasieweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Cestári a hasiči majú plné ruky práce. Dopravné nehody a kolízie hlásia takmer všade.

Na celom území Slovenska výdatne sneží, v nižších polohách prší. Počas dňa by malo napadnúť 25 až 40 centimetrov snehu, na najväčšiu nádielku by sa však mali pripraviť na strednom Slovensku.

Nepriaznivé počasie sa už prejavilo aj na cestách. Cestári a hasiči majú plné ruky práce. Dopravné nehody a kolízie hlásia po celom Slovensku.


Prečítajte si, čo všetko sa dialo počas dnešného dňa


Bratislava

Mesto Bratislava vyhlásilo 2. stupeň aktivity kvôli mimoriadnym poveternostným podmienkam. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Ivana Skokanová: "Pluhovanie a posyp bude prebiehať permanentne. V teréne sú do odvolania všetci pracovníci a kompletná dostupná technika," priblížila.

Primátor Ivo Nesrovnal požiadal o úplnú súčinnosť pri odstraňovaní následkov situácie aj Dopravný podnik mesta Bratislava. V prípade potreby má hlavné mesto pripravenú snehovú frézu. Nesrovnal komunikuje i s Krajským dopravným inšpektorátom, ktorý prisľúbil pomoc pri odstraňovaní upchatých miest na cestných komunikáciách.

Polícia upozorňuje na to, že viaceré komunikácie v Bratislave sú pre intenzívne sneženie neprejazdné pre nákladnú dopravu. Zároveň vyzvala ich vodičov, aby svoje vozidlá nechali na odstavných plochách pred vjazdom do hlavného mesta, nakoľko hraničné priechody s Maďarskom, Rakúskom a Českom sú pre nich neprejazdné.

MHD už obnovili
Verejná doprava v Bratislave je už vo väčšine prípadov obnovená. Linky č. 44 a 147 ešte nepremávajú, pre zľadovatené cesty niekde odklonili dopravu, ktorá premáva po obchádzkových trasách.

"Autobusy už premávajú v plnom rozsahu, cestujúci musia počítať so zdržaniami. Po výluke potrvá, kým sa spoje zosúladia s cestovnými poriadkami," informovala TASR Zuzana Vachová z dopravného podniku. Bez obmedzení premáva električková doprava.

Linka č. 203 sa otáča na Hodžovom námestí a č. 207 premáva odklonom cez Hroboňovu, odkiaľ sa už napojí na svoju pôvodnú trasu k Vojenskej nemocnici. Vachová upozorňuje na zľadovatenú cestu na Kollárovom námestí, kde cestujúci musia počítať so zdržaniami liniek.

"V nočných hodinách bude dispečing v plnej pohotovosti, rovnako aj útvar trakčného vedenia a zamestnanci DPB počas celej noci budú pracovať na tom, aby bola zabezpečená ranná výprava vozidiel v plnom rozsahu," dodala.

Trnava

Polícia vyzýva cestujúcich v regióne Trnavy, Hlohovca a Piešťan, aby v aktuálnom hustom snežení zvážili využitie vlakovej dopravy namiesto jazdy autom.

Podľa operačného strediska polície v Trnave sú ťažko prejazdné všetky cesty v spomínaných okresoch a padajú na ne aj stromy. "Žiadame vodičov, pokiaľ môžu, nech obmedzia jazdu na minimum," uviedla vedúca zmeny Klaudia Ižoldová.

Nitra

Vytrvalé sneženie spôsobuje problémy na cestách v Nitrianskom kraji. Medzi obcami Čergov a Kolárovo v okrese Komárno sa ráno zrazil autobus s nákladným autom. Vodič autobusu jazdiaci v smere na Kolárovo sa usiloval vyhnúť zrážke s protiidúcim nákladným autom a zišiel z cesty, kde zostal v priekope.

Kamión zostal skrížený cez cestu a náves sa zviezol mimo cestu. Pri nehode sa nikto nezranil. „Premávka na ceste je odklonená po okolitých obciach. Policajti Okresného dopravného inšpektorátu v Komárne dopravnú nehodu na mieste dokumentujú," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Hasiči zasahovali pri dopravných nehodách a škodových udalostiach na Nitrianskej ulici v Nových Zámkoch a pri obci Pribeta, na rýchlostnej komunikácii R1 na viacerých miestach, aj na Cabajskej ceste, kde sa zošmykol kamión mimo vozovku. V obci Devičany v okrese Levice došlo následkom nehody kamióna k odtrhnutiu plynovej prípojky, v Bátovciach narazilo osobné auto do oplotenia rodinného domu.

Trenčín

Husté sneženie opäť komplikuje dopravnú situáciu na viacerých úsekoch v Trenčianskom kraji. Niektoré cesty zostali úplne neprejazdné, iné sú prejazdné len s obmedzeniami. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne.

Diaľnica D1 pri Zamarovciach je približne od 12.30 h v smere zo Žiliny na Bratislavu úplne neprejazdná a v smere z Bratislavy na Žilinu je prejazdná so zníženou rýchlosťou. Úplne neprejazdné pre nákladnú dopravu sú cesty v okolí Myjavy, Brezovej pod Bradlom, Starej Turej, Turej Lúky.

Približne od 11.45 h sú úplne neprejazdné cesty medzi Trenčianskymi Teplicami a obcou Motešice v kopci Machnáč, medzi Valaskou Belou a Ilavou v kopci Homôlka, z Nového Mesta nad Váhom na Starú Turú v kopci Palčekové a medzi mestom Trenčín a obcou Trenčianske Mitice v kopci Radar. Husté sneženie komplikovalo dopravu na viacerých úsekoch ciest Trenčianskeho kraja aj skoro ráno.

Žilina

Na území severozápadného Slovenska pokryl viaceré cestné komunikácie čerstvo napadaný kašovitý sneh.

Vozovka na liptovskom úseku diaľnice D1 má mokrý povrch. Na cestách nižších kategórií najmä v Liptove, na Orave a Kysuciach, ale i v Turci a okolí Žiliny leží vrstva kašovitého, miestami utlačeného snehu od 1 do 3 centimetrov.

Mokrý utlačený sneh sa nachádza aj na väčšine horských priechodov. Základnou podmienkou plynulého bezpečného prejazdu motorových vozidiel zasnežených členitých ciest je použitie zimných pneumatík.

Banská Bystrica

V okresoch Banská Bystrica a Brezno od skorého rána silno sneží. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, aj na nich však treba byť opatrní. Na cestách je kašovitá vrstva snehu od dvoch do troch centimetrov.

Prešov

Na území takmer celého Prešovského samosprávneho kraja (PSK) momentálne sneží a miestami fúka aj vietor, cesty sú však zatiaľ bez problémov zjazdné.

„Momentálne sneží, prípadne padá dážď so snehom na väčšine území Prešovského kraja, teploty sú od nula do mínus jedného stupňa, vietor je slabý a všetky cesty 1. triedy sú väčšinou mokré, miestami sa na nich môže nachádzať utlačený posypaný sneh," uviedol pre TASR dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko.

Podľa neho by však mali vodiči prispôsobiť svoju jazdu aktuálnym poveternostným podmienkam a jazdiť opatrne. Problémové úseky zatiaľ nehlásili ani z horských priechodov na území kraja. „Tam treba byť opatrný, pretože v tých vyšších polohách je utlačená posypaná vrstva snehu," zdôraznil Štofko. Vo výkone je momentálne asi 65 vozidiel v rámci celého kraja, najviac cestárov posýpa a odhŕňa cesty v oblasti Vysokých Tatier, Starej Ľubovne, Prešova a Bardejova.

Horské priechody

Horský priechod Donovaly je prejazdný už len pre osobné motorové vozidlá a aj to len za použitia snehových reťazí. Podobne je na tom aj horský priechod Čertovica, ktorý je takisto zjazdný iba so snehovými reťazami. Šturec je uzavretý pre nákladné autá dlhšie ako desať metrov. Dôvodom je husté sneženie, ktoré sa popoludní ešte zintenzívnilo.

Úplne neprejazdné pre nákladnú dopravu a prejazdné s obmedzením pre osobné vozidlá sú pre husté sneženie všetky horské priechody v okrese Prievidza. Horský priechod Havran medzi Trnavským a Nitrianskym krajom a okresmi Piešťany a Topoľčany je od 13. hodiny z obidvoch strán uzavretý. Dôvodom je strom spadnutý na vozovku.

„Po jeho odstránení bude cesta opäť prejazdná. Na mieste sa treba v súčasnosti riadiť pokynmi polície," informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

BRATISLAVA/Tv Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.