Domáce

Sestričiek je na Slovensku žalostne málo

Sestrička Jackie

Je to menej ako priemer v krajinách OECD.

Kým lekárov má Slovensko približne toľko ako majú v priemere krajiny OECD, v prípade sestier sú štatistiky podpriemerné. Na 1000 obyvateľov pripadalo v roku 2011 5,9 sestry, priemer OECD je 8,8.

"Najväčším počtom sestier na 1 000 obyvateľov sa môžu pochváliť Švajčiari (16,6) a tiež Dánsko a Belgicko s rovnakým počtom (15,4)," uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bubla.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

V prípade lekárov je priemer 3,2, na Slovensku na 1 000 obyvateľov pripadá 3,3 lekára. "Rovnaký počet lekárov ako naša krajina dosahujú aj krajiny ako Francúzsko, Austrália, Fínsko alebo Izrael. Najmenej lekárov na 1 000 obyvateľov vykazuje Indonézia (0,2), India (0,7) a Južná Afrika (0,8)," priblížil Bubla.

Ako ďalej vyplýva z OECD štatistík, viac ako polovicu lekárov u nás tvorili ženy (56%). "Rovnaký alebo väčší podiel žien v tomto povolaní mali už len tri hodnotené krajiny, a to Poľsko (56%), Slovinsko (59%) a Estónsko s až 74%-ným podielom. Naopak, najnižšie zastúpenie žien lekárok je v Japonsku (19%), a Luxembursku (30%)," zhrnul Bubla.

Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s najvyšším počtom návštev u lekára na osobu za rok. Kým priemer OECD sa pohybuje medzi šiestimi až siedmimi návštevami za rok, na Slovensku ľudia navštívia lekára až 11-krát ročne. Takýto a vyšší počet návštev u lekára absolvujú už len Česi, Maďari, Japonci a najviac Kórejčania s viac ako 13 návštevami.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.