Žijú bez rodičov, teraz im zbombardovali mesto. Deti z Ukrajiny trávia prázdniny na chate pri Banskej Bystrici

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Žijú bez rodičov, teraz im zbombardovali mesto. Deti z ukrajinského mesta Sumy trávia prázdninové dni v tichu hôr na strednom Slovensku. Už pár dní aj lepšie zaspávajú - vypli si totiž aplikáciu, ktorá oznamuje bombové nálety.

Prišli z mesta Sumy, ktoré pred časom zbombardovali, počet obetí prevýšil dve desiatky. V horskej chate nad Banskou Bystricou prežívajú pár dní pokoja. Doma nežijú v klasickom detskom domove, ale príbytku rodinného typu, mamy a otcovia sa starajú o niekoľko sirôt.

V tábore chodia často na túry, športujú, plávajú a zasadili si aj bylinky. Všetko tu naoko pripomína normálny život normálnych detí. Dá sa však predpokladať, že deti prežívajú traumu. Preto sme sa aj my pred návštevou poradili so psychologičkou, ako sa s traumatizovaným dieťaťom správne rozprávať. Detí sme sa preto na desivé zážitky nepýtali.

Psychologička hovorí, že ak sú o tom pripravené hovoriť, tak rozhovor má spĺňať isté podmienky. Musí to byť v prostredí, kde sa dieťa cíti bezpečne a dobre a s osobou, ktorú pozná.

V lesoch nad Banskou Bystricou budú tieto deti tráviť svoje dni a noci ešte do stredy budúceho týždňa, potom sa vrátia spať na Ukrajinu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti