Domáce

Vieme, čo je za smradom v Pezinku. Ide o nebezpečné látky

smrad.jpg

Niekto ich pravdepodobne zámerne vylial do prírody.

Bol to taký silný zápach, že ľudia ani neotvárali okná. Vo štvrtok a piatok sa v Pezinku a okolitých obciach šíril neznesiteľný smrad. Ľudia volali na mestskú políciu aj hasičom. Tí začali robiť merania, či nejde o niečo nebezpečné. Ich meracie prístroje ale nič nezachytili.

Zápach pripomínal prímes plynu, ktorá je jeho súčasťou ako alarm, aby sa vedelo, že uniká. No nikto to nevedel presne povedať. Odborníci ale záhadu čiastočne rozlúštili. Vzorku podrobili analýze a tá ukázala, že ide o nebezpečné látky na báze organických rozpúšťadiel - benzén, toluén, etylbenzén, dimetylbenzén, trimetylbenzén, fenol, hexanol. To všetko sú látky horľavé, dráždivé, škodlivé a nebezpečné pre životné prostredie. Tiež majú karcinogénne účinky. 

Dobrou správou je, že neboli v tak vysokých koncentráciách, aby boli škodlivé pre ľudí. To zlou, že nikto nevie, kto, čím a ako týmito nebezpečnými látkami znečistil prostredie. Je celkom možné, že znečistená mohla byť pôda, odpady, ale aj voda v kanalizácií. Niekomu v okolí Pezinka sa asi tieto rozpúšťadlá vyliali alebo to urobil úmyselne.

Zápach len tak nezmizne. Ľudia v Pezinku a okolí ho budú cítiť ešte niekoľko dní. V ohrození ale nie sú. Teraz musí Inšpekcia životného prostredia zistiť, kde rozpúšťadlá vyliali, kde je najviac kontaminovaná pôda či voda a kto je vinníkom. 


PEZINOK/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.