Deti si sadli do lavíc aj cez prázdniny. Po roku sa opäť otvorili letné školy

Namiesto prázdninovania doma, sú s kamarátmi v škole. Po roku sa opäť otvorili letné školy. Žiaci môžu dobehnúť zameškané učivo, ale aj utužiť vzťahy s rovesníkmi, ktoré počas pandémie dostali zabrať. Na letné učenie posiela dotáciu ministerstvo školstva, no stačiť to nemusí. Na letné školy tak niekde prispievajú aj rodičia.

Začala sa tretia sezóna letných škôl. Sú produktom pandémie a deťom majú sčasti vynahradiť dni, keď boli triedy zatvorené. Najmä žiakom zo sociálne vylúčených komunít, tento rok letné aktivity zažijú aj deti odídencov z Ukrajiny.

Letné školy nevyzerajú ako bežné vyučovanie. Pripomínajú skôr letné tábory. Napríklad v Kvetoslavove, kam sme zašli s kamerou, majú deti program od pol ôsmej rána do popoludnia do piatej.

Letné školy organizuje 214 škôl, čo je o polovicu menej ako vlani. Letné učenie zažije aj menej detí, zhruba 5 200. Najviac v Prešovskom kraji. V bratislavskom regióne malo záujem o prázdninový program pre žiakov len desať škôl.

Pokles oproti minulému roku môže byť podľa ministerstva školstva spôsobený tým, že školy počas celého roku realizovali doučovanie a jednak si na mnohých školách chcú učitelia i žiaci oddýchnuť a možno vidia väčší význam a prínos pre žiakov v doučovaní ako v letnej škole.

Tretí rok po sebe žije škola v Kvetoslavove aj cez prázdniny. Obec pri Bratislave organizuje štyri týždňové turnusy, každý pre 30 detí. S programom a celodennou stravou.

„To, čo je stabilné, je vyučovanie angličtiny a potom sa program mení podľa počasia a možností, navštívia zoologickú záhradu, budú mať výcvik s požiarnikmi, prídu psovodi,“ približuje riaditeľ školy Marek Herczei.

Školy pri organizácii letného programu môžu spolupracovať aj s tretím sektorom. Riaditeľ priznáva, že učitelia už boli unavení.

Na letné školy ide tento rok viac ako milión eur od UNICEF-u a ministerstva školstva. Napriek tomu to školám stačiť nemusí. Ceny išli hore – cestovné na výlety či vstupenky. Rodičom sa teda môže stať, že budú musieť prispieť. Tak ako v Kvetoslavove zhruba 120 eur na týždeň.

Letné školy sa môžu organizovať prakticky celé prázdniny až do 26.augusta.

​Viac sa dozviete z reportáže hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti