Langoše, hranolčeky či pivo pri vode. Zisťovali sme ceny na kúpaliskách naprieč Slovenskom

Langoše, hranolky, kofola či čapované pivo. Patria k letným dňom na kúpaliskách aj pri jazerách. Ani tu však ceny neostali také ako vlani. Pre zdražovanie však ľudia pri vode míňajú menej.

Košické kúpaliská vstupné tohto roku nemenili, no za služby si priplatíte. Jedlo pri bazénoch zdraželo túto sezónu o jedno celé euro a nápoje išli hore o 15 percent.

Napríklad za veľký hotdog dáte takmer až 6 eur.

„Niektorí to možno neriešia, ale väčšina je takých, že pozerajú, či si niečo kúpia, nekúpia, či prídu alebo nie,“ opisuje prevádzkovateľ bistra Miroslav Kmec.

Pozreli sme sa do ďalšieho mesta na východe. Na rozdiel od Košíc je situácia v Prešove iná. Ceny za jedlo stúpli na najväčšom prírodnom kúpalisku o 50 centov, nápoje zdraželi o 30. Napríklad za hranolky sme zaplatili 2,50.

„K tomuto nás donútila situácia s energiami, hlavne energická energia, ktorá je v takomto bufete podstatná nákladová položka,“ hovorí majiteľ bufetu Miloslav Murajda.

Po čom je najväčší dopyt zo sortimentu? „Väčšinou sú to langoše a hranolky a z nápojov naše úžasné východniarske pivko,“ hovorí brigádnička Miška.

Pozoruje aj to, že si ľudia donesú svoje vlastné jedlo. Ak je však veľmi horúco, doprajú si v bufete aspoň chladený nápoj.

Drahšie aj v Bratislave

A ako to vyzerá s cenami v Bratislave? Boli sme sa pozrieť pri jazere aj na kúpalisku, objednali sme si domáci langoš s cesnakom a zaplatili 3 eurá 20 centov.

Bufetári aj tu zvýšili ceny o 10 až 15 percent. Niekde sa to prevádzky snažia kompenzovať, napríklad kvalitnejším domácim cestom.

Hore išlo všetko, vrátane obľúbených hranolčekov. Tie stáli vlani 3 eurá, teraz 3,50.

Iba málokto si mohol dovoliť s cenami nehýbať. Niektorí majitelia na tržbách vidia, že ľudia míňajú menej. Napríklad na Kuchajde sme našli viac takých, ktorí majú jedlá so sebou. Ak idú do stánku, tak na chladený nápoj. No ešte stále sú ľudia, ktorí si čas pri vode nevedia predstaviť bez bufetu.

V našej reportáži sme porovnali ceny najobľúbenejších položiek.

Kde je najdrahšie sa dozviete z videa vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti