TABUĽKA: Horúčavy robia z áut zbrane. Stačí hodina a je v nich 70 stupňov

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstock.com/Valeri Vatel

Slovensko čakajú mimoriadne horúce dni. V niektorých okresoch má teplota stúpnuť až na 39 stupňov Celzia a nie je vylúčené, že bude ešte o niečo teplejšie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už vydal aj výstrahy tretieho stupňa pred teplom. Práve počas tohto obdobia sa môžu stať nešťastia oveľa ľahšie.

Iba pred pár rokmi otriasli Slovenskom správy o úmrtiach detí po prehriatí organizmu v rozhorúčených autách. V roku 2015 prišlo o život dvojročné dievča po tom, ako ho v aute zabudol jej otec. O tri roky neskôr sa teplo v aute stalo osudným pre 2,5-ročné dievčatko, ktoré čakalo na matku počas vyšetrenia v nemocnici.

Odborníci opakovane upozorňujú vodičov, aby boli obozretní. Stačí totiž iba pár minút a teplota v aute razom nebezpečne stúpne. Polícia v tabuľke znázornila, ako sa vonkajšie teploty v aute znásobujú.

Keď bude počas týchto dní napríklad 38 stupňov a auto zaparkujete na slnku, vedzte, že už o polhodinu bude vnútri 54 stupňov. O ďalšiu polhodinu stúpne teplota na 64 stupňov Celzia.

Nebezpečné pritom nie sú iba tropické dni. Aj keď je vonku príjemných 24 stupňov, o hodinu je v aute 50.

Tieto teploty nie sú nebezpečné iba pre ľudí, ale aj zvieratá. Preto je potrebné myslieť aj na ne a nenechávať ich v aute dlho osamote.

Detailne si pozrite prehľad teplôt v aute podľa teploty okolia v tabuľke:

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti