Už polroka platí nový zákon o odstupe áut pri predbiehaní cyklistov. Zisťovali sme, ako sa dodržiava

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zlepšila sa ich bezpečnosť? Už niekoľko mesiacov musia šoféri obiehať cyklistov s jeden a pol metrovým odstupom. Problém ale je, že o tejto novinke mnohí vodiči doteraz nepočuli a ani polícia nedodržiavanie odstupov masívne nepokutuje.   

Nehoda, pri ktorej zomrel 18-ročný maturant, alebo incident, ktorý stál život juniorského cyklistického reprezentanta. Podobné tragédie mal vyriešiť zákon.

Platí už takmer pol roka, zisťovali sme preto, či po novom berú šoféri na cyklistov väčší ohľad.

No to či po novom aj reálne klesol počet nehôd áut s cyklistami jasné nie je. Na presné štatistiky je zatiaľ priskoro. Faktom ale je, že tragické nehody ani zďaleka nevymizli.

Polície sme sa preto pýtali ako presne meria odstupy a koľko už za to rozdala pokút. 

"Dopravní policajti zistili od účinnosti novely zákona o cestnej premávke, teda od 1. marca 2022, 16 prípadov, kedy sa vodiči dopustili priestupku nedbaním opatrnosti voči cyklistom," uviedla policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Vyzerá to tak, že dodržiavanie jeden a pol metrových odstupov je iba v rovine teórie. Cyklista Peter Čorej to pociťuje každý deň na cestách.

„Tí, ktorí to rešpektovali voľakedy to rešpektujú aj teraz a tí, ktorí to nerešpektovali, to ani teraz nerešpektujú,“ hovorí.

Lucia Nicholson hovorí, že sme si od odstupov sľubovali prehnané výsledky. Pre cyklistov treba podľa nej urobiť v zaistení bezpečnosti ešte oveľa viac.

„Na základe dát by sa mali vyšpecifikovať tie úseky na cestách, ktoré sú problematické,“ myslí si.

Bezpečnosti cyklistov by napríklad mohla pomôcť aj osvetová kampaň, ktorú majú za sebou už viaceré krajiny západnej Európy.

Pozrite si aj reportáž vyššie. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti