Domáce

Tristo najbohatších ľudí sveta je ešte bohatších. Ako to robia?

Výhra v lotérii
Zdroj: Shutterstock.com

Ich majetok vzrástol v minulom roku o 524 miliárd dolárov.

Najbohatší vlani ďalej bohatli. Dôvodom je nárast akciových trhov. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Majetok 300 najbohatších ľudí sveta sa v roku 2013 zvýšil o 524 miliárd dolárov (384,33 miliardy eur) alebo o 16 %, vyplýva to z indexu miliardárov agentúry Bloomberg. Celková čistá hodnota ich majetku podľa indexu dosiahla 31. decembra po zatvorení burzy 3,7 bilióna dolárov.

Najviac sa vlani zhodnotili akcie technologického sektora, ktorý posilnil o 28 %. Z 300 najbohatších ľudí sveta len 70 zaznamenalo pokles čistej hodnoty svojho majetku.

Zdroj: Shutterstock.com

"Bohatí budú bohatnúť aj v roku 2014," uviedol miliardár a zakladateľ realitného a energetického konglomerátu Red Apple Group John Catsimatidis. "Úrokové sadzby zostanú nízke, akciové trhy budú pokračovať v posilňovaní a ekonomika porastie tempom minimálne na úrovni dvoch percent."

Najviac dokázal vlani zvýšiť hodnotu svojho majetku zakladateľ softvérového koncernu Microsoft Bill Gates. Majetok 58-ročného magnáta vzrástol v roku 2013 o 15,8 miliardy dolárov na 78,5 miliardy.

Dôvodom bolo posilnenie akcií Microsoftu o 40 %, profitoval však aj z investícií do iných spoločností, ako napríklad do kanadských železníc alebo do firmy Ecolab. Gates sa dostal do čela poradia najbohatších ľudí sveta 16. mája 2013, keď vystriedal mexického investora Carlosa Slima.

Druhé najvyššie zhodnotenie majetku vlani zaznamenal zakladateľ najväčšej siete kasín na svete Las Vegas Sands Sheldon Adelson. Jeho majetok vzrástol o 14,4 miliardy dolárov. Akcie jeho spoločnosti totiž vyskočili o 71 %.

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.