Nevídaný úkaz: Z extrémneho tepla vyschol 15-kilometrový úsek rieky Bodva. Sucho bude aj v budúcnosti

Všetko živé zahynulo. Koryto rieky Bodva v Moldave nad Bodvou je bez vody. Miestni si na takýto stav nepamätajú a hovoria o katastrofe.

Rieka Bodva, respektíve tak to bolo kedysi. V jej koryte totiž v súčasnosti nie je ani kvapka vody. Podobný prípad miestni ešte nezažili.

„Pred dvoma rokmi počas pandémie COVID-19 sme riešili záplavy a dnes je koryto rieky absolútne vyschnuté, takže sú to extrémy. Jednak záplavové a jednak sa už potýkame aj so suchom,“ uviedol Slavomír Borovský, primátor Moldavy nad Bodvou.

Voda v koryte klesala pre sucho aj v minulosti. Ešte sa však nestalo, že by sa úplne vyparila. Ryby nemali šancu. Koryto je vyschnuté na 15-kilometrovom úseku.

„Rieka Bodva preteká krasovým územím a v prípade pretrvávajúceho sucha sa voda prirodzene stráca. Plánovaná investičná akcia protipovodňových opatrení v tomto území ráta do budúcna aj s vytvorením prirodzeného územia na zachytávanie vody v krajine a dotovania rieky Bodvy,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

Koryto aktuálne môže zachrániť len dážď. 

Extrémne sucho bude aj v budúcnosti

Vyschnú nám rieky a studne? Slabá zima aj aktuálne horúčavy majú extrémny vplyv na podzemnú vodu. Spojili sme sa s hydrológom Petrom Malíkom, ktorý nám v nasledujúcom rozhovore prezradil, aký je aktuálny stav podzemných vôd a ako to ovplyvňuje naše zásoby vody.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti