Domáce

Slováci prevýšili ostatné národy. V rebríčku, ktorý vás asi nepoteší

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Vyšší počet návštev absolvujú už len Česi, Maďari a Japonci.

Slovensko sa v rámci krajín OECD radí medzi tie s najvyšším počtom návštev u lekára na osobu za rok. "Kým priemer OECD sa pohybuje medzi 6-7 návštevami za rok, na Slovensku navštívime lekára približne až 11-krát ročne. Takýto a vyšší počet návštev u lekára absolvujú už len Česi, Maďari, Japonci a najviac Kórejčania s viac ako 13 návštevami," uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácií Peter Bubla.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Nad priemerom aj v počte nemocničných postelí

Počtom nemocničných postelí sa podľa jeho slov pohybujeme nad OECD priemerom s približne šiestimi lôžkami na 1000 obyvateľov. Najviac nemocničných postelí majú v Kórei a Japonsku (viac ako 9 lôžok na 1000 obyvateľov). "Počet nemocničných postelí na obyvateľa v poslednom desaťročí mierne klesol vo väčšine krajín OECD, priemerne z 5,6 na 1000 obyvateľov v roku 2000 na 5,0 v roku 2011. Zníženie je pripisované pokroku v lekárskej technológii, ktorá umožnila prechod na jednodňovú chirurgiu vedúcu k zníženej potrebe hospitalizácie," priblížil Bubla.

Zdroj: shuterstock.com

Počet ukončených hospitalizácií na Slovensku (184/1000 obyvateľov) tiež presahuje OECD priemer (156/1000 obyvateľov). S najvyššími číslami však vedie Rakúsko (273/1000 obyv.) a Nemecko (244/1000 obyv.). Najnižší počet hospitalizácií hlásia Mexiko (51/1000 obyv.), Brazília (58/1000 obyv.) a Južná Afrika (61/1000 obyv.). Hlavnými príčinami hospitalizácií v krajinách OECD v roku 2011 boli choroby obehovej sústavy, tehotenstvo a pôrod, úrazy a iné vonkajšie príčiny, ochorenia tráviacej sústavy, rakovina a respiračné ochorenia.

Máme jeden z najkratších časov hospitalizácie

Priemerná dĺžka pobytu v nemocnici v krajinách OECD bola asi 8 dní, Slovensko vykazuje približne rovnaké hodnoty. Ako ďalej priblížil Bubla, priemerná dĺžka pobytu napríklad pri normálnom pôrode je na Slovensku 5,2 dňa (najdlhšie spomedzi hodnotených krajín spolu s Maďarskom), ale pri akútnom infarkte myokardu máme už jeden z najkratších časov hospitalizácie, a to 4,6 dňa (OECD priemer je 6,9 dňa).

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.