Deti na zubár musíte pripraviť. Nie však na poslednú chvíľu

Dieťa u zubára - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Výskumy ukazujú, že čím je dieťa mladšie pri prvej návšteve zubára, tým menšia šanca je, že sa neskôr bude báť.

Príprava detí na návštevu zubára sa podľa odborníkov začína oveľa skôr ako pár dní pred termínom.

"Veľmi dôležité je to, ako o zubárovi rodičia rozprávajú, či napríklad pred dieťaťom niekomu popisujú svoj vlastný nepríjemný až hororový zážitok od zubára, alebo či dieťa zubárom strašia, keď si nechce umývať zuby. Výskumy ukazujú, že strach zo zubára je vyšší u detí, ktorých rodičia majú tiež strach zo zubára," vysvetlila psychologička Jana Ashford.

Jeden-dva dni pred termínom by mali rodičia deťom vysvetliť, ako bude návšteva prebiehať

"Ak ide o prvú návštevu, tak aj technické detaily, aby vedelo, čo ho čaká a nebolo potom zaskočené. Môžu si to aj nacvičiť, zahrať sa na zubára, dieťa by sa malo ocitnúť okrem role pacienta aj v role zubára, aby malo pocit kontroly, a tým väčšej istoty," priblížila psychologička.

Výskumy ukazujú, že čím je dieťa mladšie pri prvej návšteve zubára, tým menšia šanca je, že sa neskôr bude báť. Preto sa odporúča začať chodiť k zubárovi čím skôr, prípadne spolu so staršími súrodencami.

"Je dobré, keď má dieťa za sebou pár bezbolestných preventívnych prehliadok, nie je dobré, keď hneď prvá návšteva je spojená s nepríjemným vŕtaním," podotkla Ashford.

Ak rodič vie, že sa dieťa nevyhne nepríjemnému zákroku, mal by mu to tiež vopred povedať a môžu spolu vymyslieť, čo si zoberie dieťa so sebou, čo by ho tam mohlo zabaviť alebo mu mohlo pomôcť.

"Môžu si napríklad priniesť loptičku, ktorú dieťa bude v ruke držať a stláčať, alebo si môžu doniesť knižku, ktorú mu rodič tam bude čítať alebo z telefónu pustiť kúsok obľúbenej rozprávky. Rodič by určite ani v dobrej viere nemal dieťa klamať. Inak sa môže dieťa cítiť zradené, ak zákrok nakoniec predsa len čo i len trochu bolí," upozornila psychologička.

Ak dieťa už má za sebou nepríjemné zážitky u zubára a veľmi sa bojí, rodič mu môže pomôcť tým, že s dieťaťom nacvičí krátke jednoduché relaxačné techniky. Tie môžu potom spolu použiť aj bezprostredne pred návštevou lekára alebo počas nej.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.