Domáce

Predpoveď počasia: Prečítajte si, kde si ešte zalyžujete

Zima - ilustračná snímka
Zdroj: SITA

Deň sa nám od zimného slnovratu predĺžil o viac ako hodinu.

Úvod:

Na Nový rok o slepačí krok a na Tri krále o krok dále. Deň sa nám totiž od zimného slnovratu predĺžil o viac ako hodinu. Dobrý večer, vitajte pri predpovedi počasia! Dnešný deň bol najmä v západnej polovici Slovenska slnečný, pretože na východe ešte stále ovplyvňovala počasie frontálna oblačnosť, z ktorej miestami aj slabo spŕchlo. Zajtra sa do našej oblasti už naplno rozšíri výbežok tlakovej výše, ktorej stred sa nachádza nad Talianskom. Nad Atlantikom sa zase nachádza stred tlakovej níže, ktorá riadi situáciu takmer v celej západnej a severnej Európe.


Zrážky:

Preto tam už dlhšiu dobu prevláda nepriaznivé oblačné a daždivé počasie. Na Slovensku zajtra výdatnejšie zrážky neočakávame, ale z hmly alebo nízkej oblačnosti môže slabo spŕchnuť alebo zamrholiť.

Teploty:

Teploty budú aj zajtra nadpriemerné, pretože k nám stále prúdi teplý vzduch od juhozápadu, takže Slovensko zostáva v teplotnom pásme 5 až 10st.

Vietor:

A pozrime sa aj na vietor. Ten dnes fúkal v priemere rýchlosťou len okolo 10km za hodinu. Zajtra ešte zoslabne, takže na celom území zafúka len slabý vietor prevažne južných smerov.

Dnešný sviatočný deň bol krajší najmä na západe Slovenska, kde sa po dlhej dobe konečne ukázalo aj slnko. Pri slnečnom počasí sa teploty šplhali nad 10st, konkrétne v Prievidzi namerali až 12st! Na východe ste mali oblačnosti viac , a preto teplota nevystúpila až tak vysoko a pohybovala sa okolo 8mich stupňov.

Zajtra je posledný deň školských prázdnin, počas ktorého sa mnohí budete vracať domov, takže rátajte s tým, že sa v okolí väčších miest budú tvoriť kolóny. Ďalej sa nevyhneme ani ranným hmlám, ktoré sa vyskytnú na celom území a miestami zotrvajú aj po celý deň. Lokálne môže slabo mrholiť, a tak sa povrch ciest bude v ranných hodinách najmä na severe Slovenska šmýkať.

Noc:

Počas dnešnej noci sa obloha postupne zamračí nízkou oblačnosťou alebo hmlou, z ktorej môže miestami aj slabo mrholiť. Menej oblačnosti má byť len v horských oblastiach a na krajnom západe, kde bude obloha zväčša polojasná. Teplota do rána poklesne na 5 až 0st.

Celkovka:

Zajtra budú mať počasie vo svojich rukách opäť hmly, takže slnečných lúčov sa pravdepodobne dočkáme iba lokálne, pretože aj v horských oblastiach bude oblakov viac.

Západ:

Na západnom Slovensku bude teda zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto a lokálne môže aj slabo zamrholiť. Na Záhorí, prípadne v karpatskej oblasti je ale možné, že sa hmly rozplynú a ukáže sa aj slnko. Najvyššia denná teplota vystúpi na 6 až 11st.

Stred:

Aj nižšie polohy stredného Slovenska budú zajtra zahalené do hmly alebo nízkej oblačnosť, z ktorej ojedinele slabo spŕchne alebo zamrholí. Ani horské oblasti na tom nebudú lepšie, pretože aj na horách začne v priebehu dňa oblačnosť pribúdať. Denná teplota vystúpi na 5 až 10st.

Východ:

Na východnom Slovensku má byť zajtrajší deň tiež oblačný a hmlistý a na niektorých miestach sa vyskytne aj slabý dážď alebo mrholenie. Teplota sa bude pohybovať od 5 do 8st.

Hory:

Na podhorí sa zrána budú tvoriť hmly a vyššie polohy budú mať zväčša polooblačné počasie. V nadmorskej výške 1500m bude zhruba 6st.

Bio:

Bioprepoveď zostáva na 2, a to je slabá až mierna záťaž.

4dni:

V ďalších dňoch sa počasie výraznejšie nezmení, takže v nižších polohách bude obloha zamračená nízkou oblačnosťou alebo hmlou a miestami môže aj slabo spŕchnuť alebo zamrholiť.Na horách a lokálne aj v nížinách bude polojasno. V stredu a vo štvrtok vystúpi denná teplota na 5 až 11st. V piatok začne od severozápadu ovplyvňovať počasie u nás studený front a to veľkou oblačnosťou, z ktorej sa na viacerých miestach rozprší, na horách rozsneží. Mierne sa ochladí na 3 až 9st. Ochladenie bude pokračovať aj v sobotu, kedy má denná teplota vystúpiť pri polooblačnom počasí iba na 0 až 7st. A teraz sa pozrieme do Európy.

Európa:

V Španielsku bude zajtra prevládať polooblačné počasie s teplotou od 13 do 18st.V tureckej Antalyi bude zajtra príjemne teplo a to 20st a počasie má byť polooblačné. Smerom na sever bude nielen chladnejšie, ale aj daždivo. Napríklad v Osle vystúpi teplota na 5st. Paríž a Brusel na zajtra hlási prehánkové počasie s teplotou až 12st. No a na Britských ostrovoch sa počasie nezmení, takže stále tam bude pršať a v Londýne vystúpi teplota na 11st. Oveľa teplejšie je v Karibskej oblasti kde sa teploty pohybujú okolo 30st. Studený vzduch, ktorý momentálne vládne v severnej Amerike, však zatiekol aj na juh a Havana na zajtra hlási iba 22st.

Sneh:

A na záver ešte snehové správy. V našich lyžiarskych strediskách je snehu stále málo, a preto sú podmienky zhoršené. Z týchto stredísk sa dá lyžovať iba na Zochovej chate, kde majú len 15cm snehu. V nasledujúcich strediskách si v týchto dňoch nezalyžujete, pretože výška snehu tam dosahuje maximálne 10cm. Obmedzené podmineky hlási už aj Veľká rača, kde majú len 15cm snehu. Dobré podmienky ešte prevládajú V Oravskej Lesnej a na Kubínskej holi, kde je 30cm snehu. V Litmanovej sneh pomaly ubúda, ale stále hlási veľmi dobré podmienky na lyžovanie. Dobre si zalyžujete aj na Plejsoch kde je 40cm snehu, a dobré podmienky hlási aj Jahodná, kde majú 20cm snehu. Na Bielych vodách sa dá lyžovať iba cez víkend a výška snehu dosahuje len 30cm. Nevyhovujúce podmienky majú aj tieto lyžiarske strediská, ktoré si budú musieť na novú snehovú nádielku počkať.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.