Triky kriminalistiky: Viete, kedy vznikajú naše odtlačky prstov?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Daktyloskopia je jedna z najstarších kriminalistických metód. Zaoberá sa skúmaním papilárnych línií na rukách a chodidlách.

Dokážu identifikovať zločincov a niekedy aj neznámych mŕtvych. Experti na daktyloskopiu používajú všakovaké chemikálie, ale aj špeciálne skrine či štipce. Pri skúmaní papilárnych línií musia mať vycibrené oko, byť pozorní a trpezliví.

Takto zistili aj muža, ktorého pred rokmi objavili pri výkopových prácach pri Bernolákove. Vďaka ílovitej pôde mal zachovalú kožu na prstoch. Skúšali rôzne metódy, ako ich čo najlepšie zviditeľniť. Pomohla detailná fotografia. Priradiť meno k odtlačkom sa im podarilo vďaka tomu, že ho našli v databáze. Mal kriminálnu minulosť.

Jedinečné a nezameniteľné

Papilárne línie na prstoch sú jedinečné, neodstrániteľné a nemenné. Doposiaľ neboli nájdené dve osoby, ktoré by mali rovnaké papilárne línie.

„Skúmali aj jednovaječné dvojčatá, ani tie ich nemajú rovnaké. Vytvárajú sa už v embryálnom štádiu a máte ich také isté po celý život,“ hovorí starší expert na daktyloskopiu Daniel Krivosudský.  

Ako v chemickom laboratóriu

Prácu začínajú podrobným preštudovaním žiadosti vyšetrovateľa. Okrem dôkazov tam majú aj otázky, na ktoré chcú dostať odpoveď. V tomto prípade ide o krádež peňazí. Expert dostal na stôl dve vecné stopy – plechovku a obálku, ale aj odobraté odtlačky z miesta a tie na porovnanie od podozrivého.

Daktyloskopia.

​Plechovku dajú do špeciálnej skrine spolu s chemikáliou, ktorá je ako sekundové lepidlo. Nesmie chýbať ani voda. Odtlačky sa zviditeľnia za tri hodiny. Obálku zase potierajú iným roztokom, tá potrebuje 24 hodín.

Slučka vpravo, delta vľavo

Keď sa celý proces skončí, presúvajú sa do ďalšej fázy. Odtlačky potrebujú dostať do počítača. Musia v nich nájsť minimálne 10 špeciálnych znakov - markantov, aby ho mohli porovnávať a osobu zidentifikovať. Špeciálny program im sám znaky označí, no experti to musia skontrolovať a až potom v databáze vyhľadávajú zhodu.

Na skúmanie ale používajú aj špeciálny prístroj – takzvaný komparátor. Ten im odtlačok zväčší sedemnásobne. Porovnávajú v ňom tie z miesta činu s odobratými od podozrivého.

Výsledkom ich skúmania je znalecký posudok. Niekedy ho zvládnu za pár dní, inokedy to trvá týždne. Najmä, ak dostanú na skúmanie tisíce stôp. Musia byť precízni a presní. „Od nášho rozhodnutia potom častokrát závisí osud toho človeka,“ dodal Daniel Krivosudský.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Triky kriminalistiky

Dôležité udalosti