Miesto kupé pre imobilných sklad občerstvenia a minibar. Slovenka nám porozprávala o ponižujúcej ceste vlakom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zaplatila si za kupé pre imobilných, posadili ju k občerstveniu a plechovkám od piva , ktoré na ňu a jej syna celú cestu padali. Reč je o žene na invalidnom vozíku, ktorá sa s pokročilou svalovou dystrofiou snažila dostať vlakom z Prahy do Bratislavy. 

Železnice z kupé pre imobilných spravili sklad pre minibar. V ňom musela žena, ktorá potrebuje kyslíkový prístroj 15 hodín denne, stráviť viac ako 4-hodinovú cestu s nefungujúcou klimatizáciou. So železnicami sa chystá súdiť.  

Zora Lednárová je umelkyňa žijúca roky v Nemecku. Na prázdniny chcela ísť s deťmi späť na Slovensko. Vzhľadom na jej diagnózu je jej jediná možnosť cesta vlakom. Tá prebiehala z Berlína do Prahy v poriadku. Pri prestupe do slovenskej súpravy sa všetko zmenilo. Jej zaplatená rezervácia bola obsadená. 

Český sprievodca jej povedal, že na danom mieste urobili sklad pre minibar. Pôvodne ju chceli usadiť do vagóna pre nadrozmerný náklad, v ktorom nie sú okná ani klimatizácia. Z dvoch zlých možností si vybrala tú, kde bola nádej na čerstvý vzduch. Celý čas na nich padali fľaše od piva. 

Minibar bol navyše celý čas otvorený. Okolo pani Lednárovej teda neustále brali tovar, pre ktorý musela posúvať svoj dýchací prístroj.  

V kupé nefungovala klimatizácia, keďže sa nedali zatvoriť dvere. Jej vozík sa totiž do kupé úplne nezmestil, lebo bol plný občerstvenia. To, čo je pre nás diskomfort, je pre ňu ohrozenie zdravia.  

„Ja mám nielen postihnutie svalové, ale aj orgánové. Čiže aj teplo je neskutočne náročné pre moje telo,“ prezradila. 

Železnice tvrdia, že išlo o nedorozumenie a chybu Českých dráh, ktoré v slovenských vlakoch z Prahy spravujú reštauračné vozne. 

„Ide o ojedinelý prípad, spolu s našimi partnermi budeme pracovať na tom, aby sa už neopakoval. Išlo o zlyhanie konkrétnych ľudí a porušenie pravidiel u dodávateľa Českých dráh,“ uviedol Tomáš Kováč zo ZSSK. 

Ospravedlnenie a vrátenie peňazí tentokrát pani Lednárovej stačiť nebude. Avizuje právne kroky. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.