Prekrývate kočík plienkou? Zabudnite na to! Merali sme, ako v ňom stúpa teplota

Toto leto je na Slovensku mimoriadne horúce. Odborníci neustále upozorňujú na riziká, ktoré hrozia zabudnutým deťom v aute. Avšak nie každý rodič si uvedomí, že podobne ohrozuje svoje bábätko aj v kočiari. Stačí, keď otvor prekryje hoc len bavlnenou plienkou.

Rozhodli sme sa zistiť, aké následky prekrytý kočík predstavuje. 

​Experiment sme urobili počas teplého letného poobedia, kedy teplomer ukazoval 34 stupňov Celzia. Napriek tomu bolo vonku pomerne príjemne, keďže pofukoval chladný vetrík. V kočíku na slnku v tieni sme pod strieškou namerali 36,2 stupňa Celzia.

Aby slnko nesvietilo na bábätko priamo, zvyknú rodičia prekryť otvor bavlnenou plienkou. Ako môžete vidieť na videu vyššie, tento krok nie je správny. Práve naopak, pre dieťa je mimoriadne nebezpečný. Teplota v kočíku totiž po 20 minútach stúpla na 40,4 stupňa Celzia. Dieťatku tak hrozí prehriatie. Varuje pred tým aj pediatrička Kristína Visolajská.

„Prehriatie dieťaťa v kočíku je v posledných rokoch už reálne riziko. Plienka na kočíku chráni dieťa pred priamym slnkom, avšak skutočne môže dôjsť ku nebezpečnému prehriatiu dieťaťa. Vhodné je preto používať tienidlá na kočík a zabezpečiť prúdenie vzduchu v kočíku,“ uviedla.

A tak sme to skúsili. Bavlnenú plienku sme poskladali a prehodili len cez vrchnú časť kočiara. Zabránili sme tak priamemu slnečnému žiareniu na bábätko a zároveň sme umožnili vzduchu, aby prúdil. V kočíku sme opäť po 20 minútach odmerali teplotu. Tá klesla na 34,6 stupňa Celzia. V kočíku tak bolo len o 0,6 stupňa teplejšie ako vonku a 0,6 stupňa chladnejšie ako v otvorenom kočíku. Teplota bola výrazne nižšia oproti úplne prekrytému otvoru.

Rozdiel medzi teplotami v úplne a čiastočne prekrytom kočíku Zdroj: TVNOVINY.sk

​Napriek tomu je nutné si uvedomiť, že podobné teploty nie sú pre zdravie dieťaťa bezpečné. „Ak chcú ísť rodičia na prechádzku, je vhodné ísť ráno do 10.00 h. alebo podvečer. Počas najhorúcejších hodín treba byť vnútri. Kočík by podľa možností mal byť na slnku len krátko počas cesty do tieňa, dieťa by malo spať v kočíku len v tieni napríklad pod stromom. Kočík nesmie byť s dieťaťom dlhšie na priamom slnku,“ upozorňuje lekárka.

Symptómy prehriatia:

  • spavosť až malátnosť
  • horúca koža
  • zvýšená teplota
  • rýchly pulz a dýchanie
  • suché pery a sliznice
  • zvracanie

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených symptómov, poskytnite bábätku adekvátnu prvú pomoc. „Ak je dieťa len prehriate, je pri vedomí a čulé, treba ísť do chladného priestoru, dať dieťaťu piť a dať mu vlažný obklad, prípadne ho okúpať v letnej vode. Ak má dieťa horúčku, je spavé alebo zvracia, treba ísť do vychladených priestorov a vyhľadať lekársku pomoc,“ odporúča Visolajská.

Zamyslieť by ste sa mali aj pri obliekanú dieťaťa. Podľa pediatričky by ste mali zabudnúť na strach z prechladnutia. „V tomto počasí bábätko nepotrebuje čiapočku ani oblečenie, počas najhorúcejších dní mu stačí len plienka. Sledujte, či dieťa nemá studený noštek alebo končatiny a ak nie, môže kľudne spať bez akéhokoľvek oblečenia,“ radí pediatrička, ktorá zároveň dodáva, že nesmiete zabudnúť ani na adekvátnu hydratáciu, čo znamená, že dieťa treba dojčiť na požiadanie a to aj veľmi často. Voda ani ďalšie nápoje nie sú nutné minimálne do pol roka, ak je dieťa dojčené. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti