Koľko ostane lekárov v žilinskej nemocnici?

 predseda Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský.
Zdroj: TASR

Zvýšil sa počet tých, ktorí odchádzajú.

Dlhodobá nespokojnosť s neriešením kritickej situácie na internom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina viedla 15 z 19 lekárov k podaniu výpovedí. Vrátane primára oddelenia, ktorý už v nemocnici nepracuje. Na brífingu o tom dnes v Žiline informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

V roku 2011 sa podľa neho od bieleho stola v Bratislave rozhodlo, že Fakultná nemocnica Žilina zavrie oddelenie pľúcnych chorôb, infekčné a kožné oddelenie.

„Rozhodlo sa, že sa ušetrí a aj sa ušetrilo. Ale pacienti týchto oddelení zostali. Museli ich prebrať na interné oddelenie, kde nastal nárast o 1074 pacientov oproti roku 2011. Samotné interné oddelenie neprešlo žiadnymi významnými úpravami, hoci na neúnosnú situáciu štyri roky upozorňovali lekári i sestry. Po štyroch rokoch žiadostí a poukazovania na kritickú situáciu na internom oddelení sa rozhodli pre zúfalý čin. Odmietli prebrať za takéto manažovanie oddelenia zodpovednosť a výpoveďami chcú prinútiť zodpovedných zabezpečiť pacientom žilinskej nemocnice adekvátnu zdravotnú starostlivosť," povedal predseda LOZ.

Podľa lekára interného oddelenia FNsP Žilina Františka Golasa je počet pacientov na internom oddelení neúmerne veľký.

„V prvom rade sa snažím robiť medicínu. Chcem ju robiť kvalitne pre pacienta a momentálne podmienky mi to už neumožňujú. Boli by sme veľmi radi, aby sa otvorila otázka rozšírenia oddelenia, otvorenia pľúcneho oddelenia, infekčného oddelenia a geriatrie, ktorú nemocnica akútne potrebuje. V tom prípade absolútne nemáme problém výpovede stiahnuť," povedal Golas.

LOZ podľa Visolajského žiada okamžite odvolať riaditeľa nemocnice Štefana Voláka. „Pre manažérske zlyhanie a ignorovanie neúnosnej situácie pacientov na internom oddelení, čím dosiahol, že existuje reálne riziko nedostatku lekárov na jednom z najdôležitejších oddelení v Žilinskom kraji. Rovnako žiadame okamžité odstúpenie námestníka nemocnice Adama Hochela, ktorý posledné týždne situáciu na internom oddelení riešil. Jeho zlyhaním situácia dospela k výpovedi väčšiny lekárov," upozornil predseda LOZ.


ŽILINA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti