Juraj Krúpa odchádza z klubu OĽaNO, predseda Šipoš hovorí o vábení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanec Juraj Krúpa vystupuje z klubu OĽaNO. Oznámil to na sociálnej sieti Facebook. „Verím, že pre väčšinu mojich priaznivcov to bude síce letné prekvapenie, ale nie šok. V živote politika, rovnako ako v živote človeka nastane chvíľa, keď sa musí rozhodnúť ako ďalej. Posledné týždne v slovenskej politike priniesli okamihy, s ktorými sa ako občan a politik, vyznávajúci demokratické a liberálne hodnoty, nemôžem stotožniť,“ dodal poslanec.

Uvádza, že OĽaNO už nie je tým hnutím, ktorým bolo v roku 2020, keď vyhralo parlamentné voľby. Členovia podľa neho urobili za dva roky hodnotové obraty a spreneverili sa svojim zásadám.

„Hnutie, ktoré sa prezentovalo tolerantne k rôznym názorovým prúdom, zultrakonzervatívnelo. Čím viac sa jeho hlavný ťah vyprázdňoval od protikorupčnej agendy, tým viac sa začal stupňovať boj proti tzv. „liberálnemu peklu“. V poslaneckom klube sa prekvapujúco začali tolerovať prvky orbánovského nacionalizmu a koketovať so spoluprácou s extrémistami. S tými, ktorí počas náročných rokov pandémie, zvyšujúcej sa inflácie, energetickej krízy a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sústavne podkopávali legitimitu tejto vládnej koalície,“ priblížil Krúpa.

Vrcholom podľa Krúpu bolo pripustenie menšinovej vlády s fašistami po vypuknutí koaličnej krízy. Menšinová vláda by tak podľa neho bola podporovaná „kriminálnikmi, extrémistami a fašistami.“ To je pre neho červená čiara.

„Pilierom tejto štvorkoalície bola kľúčová zhoda na obrane demokratických hodnôt a tej sa ani po odchode z klubu OĽaNO nemienim vzdať. Ale principiálne odmietam legitimizovať extrémistov ich prizývaním k reálnej moci. Na takýchto krokoch, vedúcich ku korózii vnímania zásadných demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola táto koalícia štyroch vládnych strán postavená, sa odmietam podieľať. Nemôžem patriť do spoločnosti poslancov, ktorí hrozili popravnými čatami a stavali v čase proticovidových opatrení šibenice pred domami našich zdravotníkov, ktorí zachraňovali s absolútnym vlastným vypätím, životy iným. Preto odchádzam z poslaneckého klubu OĽaNO,“ dodal poslanec.

Liberálne krídlo sa Krúpu nezastalo

Na Krúpovo rozhodnutie reagovali aj poslanci OĽaNO Andrej Stančík a Kristián Čekovský. „Rozhodnutie Juraja Krúpu opustiť poslanecký klub OĽaNO považujeme za predčasné, keďže rokovania o budúcnosti koalície stále pokračujú a strana SaS je naďalej jej súčasťou. Premiér Eduard Heger jasne hovorí o snahe zachovať štvorkoalíciu a v tomto má našu plnú podporu. Odmietame akékoľvek úvahy o menšinovej vláde s podporou ĽSNS. Takáto koalícia opierajúca sa o hlasy opozičných, nezaradených, či fašistických poslancov by nemala dlhú trvanlivosť,“ uviedli v stanovisku.

„Ja sám som už niekoľkokrát pre médiá vylúčil, žeby som bol súčasťou vlády, ktorá by sa opierala o hlasy Kotlebovcov,“ zdôraznil Čekovský.

Dodal, že vláda ukázala jasné proeurópske a prozápadné smerovanie a od začiatku vojny sa postavila za pomoc Ukrajine. „Neviem si predstaviť, ako by poslanci ĽSNS tieto postoje podporovali,“ uzavrel Stančík.

OĽaNO hovorí o vábení

K nečakanému kroku Juraja Krúpu sa prostredníctvom predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša vyjadrilo aj samotné hnutie: „Forma odchodu kolegu Krúpu nás zamrzela. Odísť z kolektívu bez rozlúčky s ľuďmi, ktorí sa mu roky snažili pomáhať, nie je úplne fér. Každopádne mu prajeme všetko dobré."

Posledné dni registrujeme mimoriadnu snahu o rozbitie poslaneckého klubu OĽANO, evidentne s cieľom zabrániť pokračovaniu vlády po avizovanom odchode strany SaS. Veríme, že vábeniu už nikto ďalší nepodľahne.“

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti