„Rozmýšľala som, ako si ublížiť, aby som prišla o dieťa.“ Nedostupné interrupcie sú problém aj na Slovensku

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Mimovládna organizácia Možnosť voľby spustila informačnú kampaň o interrupciách a o tom, prečo je dôležité, aby boli dostupné a vykonávané kvalitne. Riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritosová priblížila, že jedným z dôvodov kampane je mylná predstava, že na Slovensku je prístup k interrupciám jednoduchý.

„U nás sa deje taká zvláštna vec a možno je to spôsobené tým, že sú tu pravidelne predkladané návrhy zákonov na obmedzovanie interrupcií, že sa tu vzbudzuje dojem, že Slovensko je veľmi liberálna krajina a máme jednoduchý prístup k interrupciám a treba ich obmedziť. Opak je pravdou. Slovensko je 43. najhoršou krajinou z 52 krajín v prístupe k legálnym a bezpečným interrupciám. Podľa nášho výskumu až 15 percent žien vyhľadáva interrupčnú starostlivosť v zahraničí,“ hovorí Mesochoritisová.

Dodáva, že interrupcia je súčasťou zdravotnej starostlivosti a právo na zdravie je základným ľudským právom.

Už niekoľko rokov výskumníčky z mimovládnych organizácií zbierajú informácie o interrupciách a prístupe k antikoncepcií na Slovensku. V jednej z poslednej štúdií sa rozprávali so ženami, ktoré majú osobnú skúsenosť s interrupciou na Slovensku. Poukázali na nedostatok informácií a tiež na to, že v niektorých krajoch je takmer nemožné nájsť zdravotnícke zariadenie, kde lekári vykonávajú zákrok.

Súvisiaci obsah

Myšlienky na samovraždu

Prečo je problém, ak ženy nemajú prístup k legálnym a bezpečným interrupciám? V prvom rade to bezprostredne ohrozuje ich zdravie a život. Ak je žena rozhodnutá, že dieťa si nechce nechať, v niektorých prípadoch je hnaná do extrémneho riešenia.

„Moje myšlienky, keď som sa dozvedela, že som bola tehotná počas pandemickej situácie, boli, že čo vlastne pre Boha ja budem robiť, ak mi vôbec neumožnia ísť na interrupciu. Mala som strašné myšlienky. Rozmýšľala som aj nad tým, či vyskočím z okna, premýšľala som nad smrťou alebo ako si ublížiť. Chcela som len prísť o dieťa a prežiť, aby som sa mohla starať o to, ktoré už mám. Snažím sa oň starať najlepšie, ako sa dá, ale už ďalšie dieťa by som nechcela v žiadnom prípade. Mala som už také sklony, že som nemohla jesť, nemohla som spať, rozmýšľala som nad samovraždou, lebo ja som to dieťa jednoducho nechcela,“ zdôverila sa v rozhovore Timea.

Podľa Mesochoritisovej sa prekážky k bezpečným interrupciám dajú zhrnúť do týchto základných bodov: chýbajú informácie o zariadeniach, ktoré interrupcie vykonávajú, zariadenia ich vykonávajú za vysokú cenu (približne 414 eur), ženy musia podpísať povinné poučenie, ktoré nie je medicínskeho hľadiska opodstatnené, musia čakať 48 hodín na zákrok a nemajú k dispozícii tabletkovú formu, ktorá je podľa najnovších medicínskych dôkazov najšetrnejší spôsob umelého prerušenia tehotenstva.

„Môj gynekológ mi nedal žiadne informácie, odporúčania, nič, lebo je proti interrupciám. Musela som si to všetko hľadať, napríklad aj to, kde mi urobia predoperačné vyšetrenia. Nie je veľa informácií o klinikách, ktoré robia interrupciu. Aj u ďalšej lekárky mi povedali, že oni také nerobia a že prečo som si nedávala pozor a nebrala antikoncepciu. Ale ja som netušila, že môžem užívať antikoncepciu, keď dojčím,“ povedala výskumníčkam jedna zo žien. Z prieskumu vyplynulo, že až 67 percent žien nemalo dosť informácií o tom, kde môžu interrupciu podstúpiť.

Okrem informácií chýbajú na Slovensku aj samotné kliniky, ktoré interrupcie vykonávajú. Najhoršia situácia je v Prešovskom kraji. Nenachádza sa tam žiadne zariadenie, ktoré zákrok vykonáva. Ženy preto musia cestovať minimálne sto kilometrov. Niektoré museli cestovať až 550 kilometrov. 

Súvisiaci obsah

​Výsledky výskumu pozná ministerstvo zdravotníctva aj poslanci

Právnička Adriana Lamačková z Centra pre reprodukčné právo upozorňuje, že je protizákonné, ak si v zariadení uplatňujú výhradu vo svedomí všetci zamestnanci a z toho dôvodu nevykonávajú zákrok. Hovorí, že výbory OSN, ktoré sledujú dodržiavanie ľudských práv, ku ktorým sa zaviazalo aj Slovensko, nás už upozornili, že dochádza k ich porušovaniu. Väčšina zdravotníkov, ktorí si uplatnili výhradu vo svedomí tak urobili z náboženského dôvodu.

Priamu skúsenosť s výhradou vo svedomí zdravotníkov mala štvrtina opýtaných žien. „Musela som hľadať rýchlo iného lekára, vysvetľovať situáciu do telefónu a skomplikovalo mi to celú situáciu, keďže som bola limitovaná termínom a špecialisti majú plne obsadené. Samotná situácia je pre ženu veľmi náročná a nepríjemná, nie to ešte prístup personálu, ktorý sa nepýta na dôvody, ale robí závery,“ uviedla jedna z opýtaných žien.

Podľa výskumníčok štát nezabezpečuje ženám na Slovensku právo na bezpečné a dostupné služby reprodukčného zdravia.

Ministerstvo zdravotníctva reaguje, že štát garantuje ženám prístup k bezpečnej interrupcií. Zaväzuje nás k tomu okrem iného aj Ženevská konsenzuálna deklarácia, ktorá je dokumentom medzinárodnej koalície 37 krajín.

„Ak sa žena domnieva, že sa jej neposkytla zdravotná starostlivosť správne, má právo postupovať podľa § 17 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti,“ odkazuje rezort zdravotníctva. Platný právny poriadok podľa ministerstva umožňuje zdravotníkom uplatniť si výhradu vo svedomí. Odvoláva sa aj na nález Ústavného súdu, ktorý konštatoval, že ak žena trvá na umelom prerušení tehotenstva, lekár má rozhodnúť, v akom zdravotnom zariadení jej interrupciu vykonajú.

„Dostupnosť umelého prerušenia tehotenstva na vlastnú žiadosť ženy bez zdravotnej indikácie je zabezpečená a umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotnej indikácie sa vykonáva,“ uviedla ministerstvo.

Mesochoritisová dodáva, že ministerstvo zdravotníctva aj zdravotnícky výbor národnej rady poznajú výsledky ich skúmania a neustále sa snažia presadiť zmeny. Snažia sa aj o zavedenie interrupčnej tabletky, ktorú za najlepšiu možnosť interrupcie považujú aj gynekológovia a pôrodníci.

„Obávam sa, že pri súčasnom politickom nastavení veľmi ťažko dôjde k zmenám, napriek tomu, že celá odborná verejnosť si uvedomuje a stojí za tým, že je dôležité a kľúčové sprístupniť ženám medikamentóznu interrupciu. My to nevzdávame a touto kampaňou sa snažíme prispieť k zmene,“ uzatvára Mesochoritisová.

Rezort zdravotníctva dodal, že pred zavedením interrupčnej tabletky musí spoločnosť zodpovedať politické, medicínske a etické otázky. Ministerstvo zdravotníctva sa odvoláva aj na Hippokratovu prísahu, ktorá je vraj v rozpore s vykonaním umelého prerušenia tehotenstva.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti