Máme málo pediatrov a veľa detských pohotovostí. Minister ich chce zredukovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podľa ministra zdravotníctva máme detských pohotovostí priveľa. Ich počet aj umiestnenie chce rezort prehodnotiť. Názory lekárov sa ale rôznia. Niektorí upozorňujú, že sa tak opäť len preťažia urgentné príjmy a nemocničné oddelenia. 

Na Slovensku je 56 detských ambulantných pohotovostí. Ministerstvo zdravotníctva ich chce preorganizovať. Šéf rezortu dáva za príklad pohotovosti v Ružomberku a Dolnom Kubíne. Mestá sú pri sebe blízko a v oboch sú nemocnice s detským oddelením aj urgentný príjem. 

„Tento štát už nemá na to, aby prevádzkoval takú hustú sieť detských pohotovostných služieb. Z mojej strany je to dokonca aj zbytočné," dodal Lengvarský.

Detské pohotovosti zabezpečujú pediatri, ktorí sú počas dňa vo vlastných ambulanciách a ich vekový priemer je 61 rokov. Podľa hlavnej odborníčky pre pediatriu je ich málo a počet pohotovostí je väčší, ako dokážu personálne utiahnuť. 

„Na Slovensku chýba asi 250 pediatrov. A to hovoríme o chýbaní. Keď si zoberieme ich priemerný vek, 50 percent ich je v dôchodkovom veku, tak zistíme, že nám chýba asi 500-600 pediatrov,“ tvrdí Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu. 

Podľa pediatra a šéfa lekárskeho odborového združenia je redukovanie možné iba v niektorých oblastiach. Pohotovosti v nemocniciach sú pre slúžiacich lekárov na hranici únosnosti. 

Na Slovensku je problém s pediatrami už v každom okrese. Pri detských pohotovostiach rezort upokojuje, že konkrétne zmeny prídu až po dôkladnej analýze.

Chýbajúci pediatri.
Chýbajúci pediatri. Zdroj: TV Markíza

Viac sa tejto téme venujeme v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti