Europoslanci boli zhrození z rómskych osád. Ak niečo nespravíme, eurofondy si nebudeme riadiť sami

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Život v rómskych osadách sa musí okamžite zlepšiť. Odporúčajú nám to europoslanci. Inak budú v Bruseli sami rozhodovať, kam peniaze investujeme. 

Chudoba, hlad, špina, exkrementy, toluén a život bez vody. Europoslanci minulý rok na vlastné oči videli, ako sa v 21. storočí žije v niektorých častiach našej krajiny.  

„Spôsobilo to šok medzi mojimi kolegami. Tam boli dospelí ľudia, dospelí muži, ktorí sa zastavili uprostred, napr. v Trebišove a plakali. Povedali, že nič horšie nikdy nevideli. Že to prekročilo všetky ich očakávania. Že s niečím podobným sa stretli iba v Indii,“ uvádza europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. 

Ďalšia delegácia bola u nás nedávno. Aj tejto skupinke prišlo miestami nevoľno. 

„Je to hanba pre Európsku úniu, je to hanba pre Slovensko. Absolútny škandál, že v Európe v roku 2022 žijú európski občania v podmienkach stredoveku, “ povedal vtedy Younous Omarjee, poslanec Európskeho parlamentu z Francúzska. 

Po tom, čo europoslanci videli v našich osadách, teraz hrozí, že si eurofondy nebudeme riadiť sami. Ak neurobíme v osadách rýchly pokrok, peniaze vezme do rúk európska komisia. 

Naposledy sme z Bruselu na chudobné osady dostali 360 miliónov. So sumou hospodária ministerstvá práce, vnútra a školstva. Nedosiahli želaný efekt. 

Premárnené peniaze budeme musieť vrátiť. Paradoxom je, že pred návštevou pápeža sa financie zužitkovali hneď. Na Luníku 9 sa stavebný boom rozbehol doslova zo dňa na deň. 

Podľa starostu by sa na spomínanom košickom sídlisku zišlo investovať aj 40 miliónov. 

Podľa europoslancov je peňazí v eurokase dosť. V novom programovom období dostaneme 907 miliónov. Tentokrát ich prerozdelí splnomocnenec pre rómske komunity. Pod hranicou dôstojnosti žije 270-tisíc ľudí.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti