Lov na poslancov je v plnom prúde. Kollár potvrdil, že lákal ďalšieho do svojho klubu

Boris Kollár.
Zdroj: TASR

O poslancov sa strhol boj. Do svojho klubu nelanári len SaS, ale aj Sme rodina. Dôvodom je koaličná kríza, ktorá síce môže dopadnúť rôzne, ale silný poslanecký klub môže zohrať dôležitú rolu pri vyjednávaniach.

Po parlamentných voľbách sa druhou najsilnejšou stranou stala Sme rodina. Po rozkole v strane Za ľudí však časť jej poslancov posilnila klub SaS, čím sa práve liberáli stali koaličnou dvojkou.

Tieto „preteky v zbrojení“ neskončili ani cez leto. Na pozadí koaličnej krízy si chcú totiž jednotlivé subjekty posilniť svoje vyjednávacia pozície. Aj preto predseda strany Sme rodina Boris Kollár prilákal troch nezaradených poslancov – Jána Krošláka, Romanu Tabák (obaja pôvodne OĽaNO) a Jozefa Šimka (pôvodne ĽSNS).

Táto posila, ktorú hnutie oficiálne predstaví až začiatkom septembra, by mala silnejšiu pozíciu opäť vrátiť do rúk kollárovcom. SaS ale aktuálnym prestupom Juraja Krúpu z OĽaNO poslanecké pomery dorovnala. Oba kluby tak budú mať po novom 20 poslancov.

Sulík nových poslancov neavizuje, Kollár lanári aj ďalších

Kým Richard Sulík tvrdí, že na lane nemajú ďalších poslancov, Boris Kollár rozhodil nové siete. Podľa denníka Postoj oslovil Katarínu Hatrákovú a Martina Čepčeka. Obaja boli vylúčení z klubu OĽaNO.

„Ponuku som dostal viackrát, najprv od predsedu poslaneckého klubu a neskôr pred letnou prestávkou od predsedu strany. Zatiaľ som sa nerozhodol, zvažujem, teda som do Sme rodina nevstúpil,“ uviedol aj pre TVNOVINY.sk Martin Čepček.

Oslovili sme teda predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského a Borisa Kollára, aby nám Čepčekove slová potvrdili.

„Áno, môže to potvrdiť,“ odpísal nám Kollár. Pčolinský zatiaľ neodpovedal.

Kollár už pred časom uviedol, že je ochotný rokovať aj s trojicou poslancov, ktorí sú sústredení v strane Život – Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Tí však o tom zatiaľ nič nevedia. Všetci traja sa dostali do parlamentu na kandidátke ĽSNS, krátko na to klub kotlebovcov opustili.

Odíde Matovič alebo bude menšinová vláda

Koaličná kríza trvá od schválenia Matovičovho balíčka, ktorý prešiel cez prezidentkino veto aj vďaka hlasom ĽSNS. SaS následne vypovedala koaličnú zmluvu a dala ultimátum. Buď bude nová koaličná zmluva a vo vláde už nebude sedieť Igor Matovič alebo k prvému septembru ministri za SaS zložia svoje funkcie.

Odvtedy predseda vlády Eduard Heger a čelní predstavitelia koaličných strán hovoria o zložitej situácii, no stále chcú zachovať koalíciu v súčasnom zložení.

V kuloároch sa rokuje aj o menšinovej vláde, pričom nedávno to pripustil aj samotný premiér. Tá by pri zložení súčasného parlamentu mohla prežiť len vďaka nezaradeným poslancov z rôznych politických spektier.

Zatiaľ to teda vyzerá tak, že tieto politické hry budú prebiehať až do konca letných prázdnin a rozhodne sa až v posledných dňoch alebo hodinách pred vypršaním ultimáta.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti