Domáce

Kedysi spolustraníci, dnes rivali v prezidentských voľbách

Prezidentskí kandidáti - Pavol Hrušovský  a Ján Čarnogurský
Zdroj: SITA

Hrušovský a Čarnogurský podali kandidatúru na prezidenta.

Bývalý predsedovia KDH Pavol Hrušovský a Ján Čarnogurský dnes podali prezidentské kandidatúry. O tom, či sa niektorí z nich stane prezident rozhodnú občania 15. marca.

Prezidentský kandidát Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS) Hrušovský odovzdal v parlamente potrebné podpisy. Od občanov získal 17 458 podpisov, od poslancov 30. Okrem poslancov Ľudovej platformy svoj podpis pridali aj Jozef Mihál (SaS) a Alojz Hlina (nezaradený). Hrušovský chce byť občiansko-politický kandidát. Podanie kandidatúry oznámil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente spolu s lídrami Ľudovej platformy Jánom Figeľom (KDH), Bélom Bugárom (Most-Híd) a Pavlom Frešom (SDKÚ-DS) a predsedníčkou petičného výboru Annou Neumannovou.

Čarnogurský odovzdal dnes predpoludním podpisy potrebné pre jeho kandidatúru. Od občanov ich získal viac ako 24-tisíc. Pred novinármi vyhlásil, že chce byť prezidentom pre všetkých občanov.

Zdroj: SITA


Zároveň chce zabrániť premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD), ktorý tiež kandiduje za prezidenta SR, ovládnuť Slovensko. Podľa Čarnogurského Fico už na to podniká kroky. Odvoláva sa na dôveryhodné zdroje, podľa ktorých Fico už zadal svojim poradcom a právnym expertom, "aby vypracovali analýzu, ako po jeho zvolení za prezidenta môže posilniť prezidentské kompetencie a právomoci tak, aby sa bez jeho účasti v tomto štáte nepohol ani lístok".

Podľa Čarnogurského Fico nepotrebuje ústavnú väčšinu na to, aby ovládol Slovensko. "Podľa mojich informácií sa pracuje s koncepciou, aby prezident mohol menovať predsedov a podpredsedov okresných súdov. Dnes má Robert Fico v rukých zákonodarnú a vládnu moc, takto by získal dôležitý vplyv aj na túto zložku," povedal. Zmenou vykonávacích predpisov a jednoduchých zákonov môže podľa Čarnogurského Fico nastaviť kompetencie prezidenta tak, "aby z tejto pozície mohol prakticky zastaviť politický život na Slovensku".

Na podávanie kandidatúr majú záujemcovia čas do 9. januára. Na to, aby sa mohli zapojiť do boja o palác, potrebujú minimálne 15-tisíc podpisov od občanov alebo 15 poslaneckých podpisov. Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna, v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Kandidatúru na post prezidenta SR oznámili okrem Hrušovského aj premiér Robert Fico (Smer-SD), podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, kandidát SMK Gyula Bárdos a Peter Osuský zo SaS. Záujem kandidovať prejavili aj poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská, Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), János Bósza, Milan Melník, Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko (SMS), kardiochirurg Viliam Fischer.

BRATISLAVA/TASR, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti