Cestovky majú dôvod na radosť. Toto je rebríček najobľúbenejších destinácií Slovákov tento rok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým hotelieri na Slovensku sú zufalí, cestovné kancelárie majú dôvod na radosť. Slováci sa vo veľkom rozcestovali. V cestovkách jednoznačne najviac boduje Turecko. No za ním nasledujú ďalšie populárne stredomorské krajiny: Grécko, Taliansko a Španielsko. Veľký záujem je aj o Egypt.

Prečítajte si tiež:

Last minutom tento rok nepraje. V polovici leta ale v cestovkách vládne spokojnosť. Predajom zájazdov sa blížia k rekordnej predpandémiovej sezóne 2019.

Priemerná cena zájazdu je 800 eur. Kancelárie a agentúry tvrdia, že sa im podarilo skrotiť infláciu a udržať ceny na rozumnej úrovni. Kontrakty na ubytovanie uzavreli niekoľko mesiacov pred sezónou a teraz sa môžu spoľahnúť na podmienky, ktoré v nich dohodli ešte v čase, keď ceny raketovo nerástli.

Čo ale zájazdy predražuje, sú palivové príplatky. Tie vyjdú na osobu približne 50 až 60 eur. Cestovky ich zaviedli po tom, čo ceny palív vystreli prudko smerom nahor.

„Kým predaj zájazdov sa obdobiu pred pandémiou len približuje, letenky už rok 2019 prekonali. Predaj je o 5 percent silnejší. Ľudí neodradili ani štrajky zrušené spoje, či nervozita na letiskách,“ priblížila PR špecialistka spoločnosti Pelikán Katarína Šuchterová.

Najväčšia masa Slovákov sa v lete presúva do Chorvátska. To už ale každý rieši individuálne, neorganizovane. Čo ale pandémia zmenila je, že Slováci objavili Jadran aj letecky.

Pre väčšinu Európy je august silnejším dovolenkovým mesiacom ako júl. U nás je to naopak. Slováci z toho ťažia. Za dovolenky platia menej. Júlové ceny sú totiž priaznivejšie ako augustové, kedy európska dovolenková sezóna vrcholí.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.