Triky kriminalistiky: Deti ju milujú, no expertom pomáha pri práci. Bez plastelíny by dôkazy skúmať nevedeli

Odborníkov na mechanoskopiu potrebujú najmä pri majetkovej ale aj násilnej trestnej činnosti. Skúmajú zámky aj potrhané šaty.

Ich úlohou je identifikovať nástroje podľa zanechaných stôp na mieste činu. Každý z nich ju má jedinečnú. Experti na mechanoskopiu pomáhali odhaliť aj takzvanú bankomatovú mafiu. Konkrétne skúmali ohnuté roxorové tyče.

Takzvaných ježkov hádzali údajní členovia gangu na cestu, aby sa tak zbavili policajtov, ktorí ich prenasledovali. Spravili ich tak že v každej polohe prepichli gumy. Odborníci na nich analyzovali hroty a miesta ohybu. "Kde sa dotýkal materiál toho zveráka. A tam sa nám podarilo urobiť individuálnu zhodu so zverákom, ktorý bol nájdený v jednej garáži," spresnil expert Ernest Kabát.

Najčastejšie odborníkov potrebujú vyšetrovatelia pri vlámačkách či krádežiach ale aj pri násilnej trestnej činnosti či dopravných nehodách. Na zločiny páchatelia používajú všeličo.

Zdroj: TV Markíza

Plastelína v hlavnej úlohe

Najskôr musia dôkaz poriadne popozerať pod mikroskopom. Na prácu ale používajú aj komparátor. Tu vedia porovnať dve mechanoskopické stopy. Pri tom používajú aj plastelínu. Lebo niektoré dôkazy majú rôzne tvary a zabolenia. Dôkaz potrebujú dostať do roviny, inak by ho skúmať poriadne nemohli.  

Skenovanie a databáza

Dôkaz si naskenujú, aby ho dostali do počítača. Aj títo odborníci majú databázu stôp z miest činov z celého Slovenska. Porovnávajú ich a niekedy odhalia aj sériové zločiny. V zbierke majú totiž podrobné informácie o tom, kde a kedy ju našli a zaistili. Ihneď to povedia vyšetrovateľovi.

Záverom ich skúmania je znalecký posudok. Podľa experta to vedia zvládnuť aj za mesiac. No všetko závisí od toho, koľko dôkazov na skúmanie k prípadu majú. „Mechanoskopia je povolanie na celý život. Lebo veľmi dlho sa to človek učí a stále zisťuje, čo všetko nevie,“ uzavrel Ernest Kabát z Kriminalistického a expertízneho ústavu v Bratislave.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Triky kriminalistiky

Dôležité udalosti