Ornitológovia spozorneli. V Malej Fatre sa objavil nový vtáčí druh

Ornitologický úkaz.
Ornitologický úkaz. Zdroj: TV Markíza

Ornitológovia spozorneli. V Malej Fatre totiž objavili nový vtačí druh, ktorého obvyklým domovom je južná Európa a ďaleká Ázia. Najbližšie k nám hniezdi v Slovinských Alpách. Ochranári sa teraz zamýšľajú,  prečo sa tento druh objavil aj u nás.

Bola to vraj obrovská náhoda. Jeden z našich popredných ornitológov nečakane dovolenkoval v Malej Fatre.

„Zrazu z hmly som videl, že vylietajú také vtáčiky, ktoré som pred tým tvarovo na Slovensku nikdy nevidel aj sa ozvali a hneď ma ten zvuk upútal,“ priblížil ornitológ Štefan Matiš.

Keďže 30 rokov skúma vtáky, hneď vedel že ide o neobvyklé operence. Sledoval, kam zalietavajú a až vysoko na skalách objavil malú jaskynku a v nej hniezdo zo štyrmi mláďatami. Vďaka skúsenostiam vedel identifikovať, že ide o lastovičku skalnú.

„Ide o prvé pozorovanie tohto druhu na Slovensku,“ hovorí zoológ Tomáš Flajs. Rozdiel medzi našou lastovičkou domácou a lastovičkou skalnou je vo veľkosti, farbe a hlavne v štebote.

„Toto je vôbec najsevernejší výskyt aj dokázané hniezdenie druhu v rámci planéty,“ dodáva Flajs. Aj ochranári polemizujú o tom, prečo sa tento druh sťahuje čoraz severnejšie. Vraj je to tým, že toto leto je aj u nás veľmi horúce.

„Táto lastovička skalná má práve rada biotopy buď skalné alebo dokonca až púštne oblasti,“ hovorí odborník.

Tieto lastovičky prekvapili aj precíznou stavbou hniezda. To v Malej Fatre je vo výške približne 1300 metrov nad morom. „Naozaj sa s tým vyhrali. Otázne je, kde prišli k tomu blatu, nakoľko je vysoko v horách suché obdobie,“ konštatuje Flajs.

Na Slovensku hniezdilo vyše 230 druhov vtákov. Tento má poradové číslo 231. Je to vraj ornitologický objav roka, no ochranári majú zároveň obavy. Zmenu klímu cítiť aj v našej prírode „Prichádzajú tie nové druhy a čo bude s tými našimi druhmi, ktoré sú citlivé práve na takéto zmeny, tie pôjdu do úzadia?“ pýta sa zoológ.

Reportáž si môžete pozrieť vo videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti