Zásahový tím sa prišiel pozrieť na miesto, kde medveď napadol lesného projektanta. Šelmu neodstrelia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mimoriadne agresívnym spôsobom zaútočil v obci Domaniža na Považí medveď na lesného projektanta. Stalo sa to za bieleho dňa, asi dvesto metrov od rodinných domov. 39-ročný Ondrej skončil po útoku šelmy dohryzený a zo zlomeninami v Považskobystrickej nemocnici.

Ondrej spolu s kolegami pracoval na projekte starostlivosti o les. Zrazu niečo zručalo, myslel si že je to diviak.

Po chvíli som zistil, že je to medveď asi 20 metrov odo mňa, zavrčal, ja som inštinktívne začal ustupovať,“ spomína Ondrej Škorňa. No keď sa šelma rozbehla k nemu, kričal o pomoc a utekal pomedzi stromy.

„Ako som kľučkoval pomedzi stromy, po chvíli ma dobehol a ako som sa bránil rukami, tak mi dohrýzol ruky, do pleca. Potom ako ma zvalil na zem, ma uhryzol v oblasti pása,“ hovorí Ondrej.

Celý útok trval asi štyri minúty, no boli to vraj najdlhšie minúty v jeho živote. „Keď mi hrýzol do rúk, tak som myslel že som skončil,“ dodáva.

Po útoku sa medveď vzdialil, ale po chvíli sa opäť vrátil.  Ondrej už nevládne ležal na zemi a keďže nekládol odpor, medveď ho nechal tak. Potom si cez vysielačku zavolal pomoc.

Ondrej mal pri sebe aj sprej proti medveďom, no útok bol taký rýchly, že ho ani nestihol použiť . „Ten medveď to je ako divé zviera a je to náhodné, strašne náhodné. Neviete predpovedať, že čo bude robiť,“ varuje Ondrej.

Muža prekvapila nečakaná agresivita medveďa a aj miesto, kde k útoku došlo. Bolo to len asi 200 metrov od rodinných domov. Kolega Tomáš počul kamarátove kričanie o pomoc, hneď mu šiel oproti. On tiež  pred pár dňami spozoroval v lese medveďa, no mal viac šťastia.

„To som nečakal, že v 21. storočí sa bude človek v strednej Európe báť, že ho zabije medveď,“ hovorí Ondrej.

Starosta Domaniže František Matušík hovorí, že ľudí budú informovať, aby do spomínanej lokality nechodili. Cez prázdniny sa tam zvyknú bicyklovať deti.

Dnes do Domaniže prišiel aj zásahový tím pre medveďa hnedého. Nad jeho likvidáciou však neuvažujú, keďže podľa nich k útoku došlo v hustom lesnom poraste a lesný pracovník medveďa vyrušil.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.