Slovensko si od pekelných horúčav neoddýchne. Dáta ukazujú, kedy by mohli znova udrieť

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Slovensko prežíva jedno z najteplejších liet histórie. A to nás čaká ešte august, ktorý štatisticky prináša najviac extrémne teplých dní. Klimatológ na základe dát prstom ukazuje, kedy by mohla udrieť ďalšia vlna horúčav.

Tohtoročný júl na Slovensku bol mimoriadne teplý. V niektorých regiónoch až rekordne. Podpísalo sa to pod extrémne suchá, ktoré sčasti zjemnil až uplynulý na zrážky bohatý víkend.

„Priemerná teplota vzduchu za obdobie od 1.6.2022 do 1.8.2022 naznačuje, že tohtoročné leto môže konkurovať najteplejším letám, ktoré sa na Slovensku vyskytli v histórii meteorologických meraní,“ zhodnotil na úvod klimatológ SHMÚ Pavel Faško.

Počas júla meteorológovia zaznamenali aj rovných štyridsať stupňov a to v Dolných Plachtinciach, čo bola tretia najvyššia zaznamená teplota na území Slovenska. Ešte vyššiu zaznamenali práve v auguste.

„V roku 2013 zaregistrovali na Slovensku prvýkrát v tomto mesiaci (august) aj teplotu vzduchu tesne vyššiu ako 40 °C, v Gabčíkove teplota vzduchu 8.8.2013 dosiahla 40,2 °C.,“ uviedol Faško.

Od vysokých teplôt si neoddýchneme ani v auguste. Aspoň tak to tvrdí štatistika.  

„Takéto výraznejšie vlny horúčav sa u nás môžu vyskytnúť aj v poslednom letnom mesiaci, dokonca pravdepodobnosť ich výskytu je v tomto mesiaci o trochu vyššia ako v júli,“ dodal Faško.

Vlna horúčav môže udrieť uprostred augusta

Kedy by mohli udrieť je veľmi ťažké predpovedať, keďže predikcia dlhšia ako tri či štyri dni, stráca na svojej presnosti. Zo štatistík však vychádza, že najviac sa vyskytujú uprostred augusta.

„Ak by sme hodnotili termín výskytu takýchto veľmi vysokých hodnôt teploty vzduchu na Slovensku v auguste, tak v roku 2000 sa vyskytli na rozhraní druhej a tretej dekády augusta, v roku 2003 to bolo na začiatku druhej dekády augusta, v roku 2013 to bolo na sklonku prvej dekády augusta, v roku 2015 to bolo predovšetkým na začiatku druhej dekády augusta, a v roku 2017 to bolo predovšetkým v prvej pentáde augusta,“ vymenoval Faško podrobné dáta.  

Aj aktuálna predpoveď na prvý augustový týždeň už naznačuje, že vysoké teploty neustúpia. SHMÚ totiž vydal výstrahy. Tie v stredu platia pre juhozápadné Slovensko a vo štvrtok pre Záhorie a Podunajskú nížinu. Ortuť teplomera by mala atakovať 35 stupňov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti