V Nitre zatvorili jedinú detskú JIS-ku v kraji. Detských pacientov nemá kto liečiť

Museli zatvoriť jedinú detskú JIS-ku v kraji. Kritické prípady prevezú v prípade potreby inam. Na jednotke intenzívnej starostlivosti pre deti v Nitre chýbajú zdravotné sestry. Nemocnica tvrdí, že je to  dočasné, výpadok ale odhadli na niekoľko týždňov. 

Na nefungujúcu detskú JISku v Nitre nás upozornil emailom náš divák. Mimo prevádzky je od utorka minulého týždňa. 

„Nemáme priestory na to, aby sme ho adekvátne monitorovali. Na vážnejší stav bude potrebné prekladať pacienta na vyššie pracovisko,“ potvrdil situáciu šéf lekárskych odborov a pediater Peter Visolajský.  

Hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková uviedla, že v dôsledku pozitivity zdravotníkov museli JIS oddelenie dočasne zatvoriť.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti dozerajú zdravotníci na dieťa 24 hodín denne. V službe by si malo striedať minimálne desať sestier, majú ich päť. Tri z nich ochoreli na covid, dve sa už vrátili. Do toho si podľa nášho zdroja personál čerpá dovolenku. 

„Vykonávame všetky opatrenia, aby sme sa vrátili k bežnej prevádzke, avšak v dôsledku COVIDu nevylučujeme, že sa situácia môže opakovať, nie len na Klinike detí a dorastu, ale aj na iných pracoviskách Fakultnej nemocnice Nitra,“ uviedla hovorkyňa nemocnice.

„Čo sa týka personálu, lekárov aj sestier, dlhodobo fungujeme na hrane. Ochorenie jedného – dvoch už znamená vážny zásah do chodu kliniky,“ myslí si Visolajský.

Detská JIS-ka v Nitre je jediná s pľúcnou ventiláciou v celom kraji. Najbližšie je v Bratislave a v Banskej Bystrici. Prekladať zatiaľ žiadne dieťa nemuseli. Nemocnica už ale o zatvorení oddelenia informovala aj záchranky.  

„V každom prípade, pre záchrannú zdravotnú službu sa nič nemení a sme pripravení na takéto situácie. Detských pacientov posádky rutinne transportujú do príjmovej ambulancie, lekár vyhodnotí stav dieťaťa, zastabilizuje ho a v prípade potreby sa môže vykonať transport detského pacienta do iného ústavného nemocničného zariadenia, ktoré ho prijme,“ priblížila hovorkyňa Operačného strediska ZZS Alena Krčová.

Detskej JIS-ke už raz zatvorenie hrozilo. Pred vyše rokom špecializované sestry hrozili výpoveďou. Sťažovali sa vtedy na zlé pracovné podmienky.

Podľa vedenia nemocnice bude detská JIS-ka nefunkčná mesiac. Prijímať pacientov by mali začať od septembra.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti