Záhadné pristátie ruského lietadla na Slovensku. Napriek sankciám priletelo z Moskvy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Záhadný prílet ruského lietadla na Slovensko. Na Bratislavskom letisku dnes pristálo jedno z najväčších transportných lietadiel na svete. Napriek sankciám priletelo z Moskvy. Vláda ani ministerstvá o lete vopred neinformovali. K tomu, čo lietadlo priviezlo, sa nechceli vyjadrovať ani dnes.

Iľjušin 76TD ruskej leteckej spoločnosti Volga-Dneper vyštartoval z moskovského letiska, na radare vidieť ako letel cez Baltské more, následne si to namieril cez Nemecko a Česko k nám.

Ruský Iľjušin priletel na bratislavské letisko o 13-tej hodine a jeho pristátie sprevádzali bezpečnostné opatrenia.

Po pristátí sa v jeho blízkosti pohybovala polícia, hliadky boli aj v okolí letiska. Lietadlo u nás pristálo napriek uzavretému vzdušenému priestoru pre stroje pod ruskou vlajkou. Dve hodiny po pristátí opúšťala priestory letiska rozsiahla kolóna áut, vrátane dvoch kamiónov. Strážio ich množstvo policajtov.

Bratislavské letisko nechcelo transport komentovať, odkázalo nás na ministerstvo hospodárstva, to zase na slovenské elektrárne. Ani od nich ale stanovisko do uzávierky neprišlo.

Podľa našich informácií ide o zásielku jadrového paliva pre naše atómové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Potvrdzuje to aj fakt, že podobný transport sa uskutočnil aj v marci, iba pár dní po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, aj vtedy pristálo u nás rovnaké lietadlo tej istej ruskej spoločnosti, ktoré priviezlo uránové tyče.

Ministerstvo hospodárstva vtedy uviedlo, že na prelet malo výnimku, ktorá sa týka práve aj prevozu jadrového plavia. Šéf rezortu Richard Sulík sa v tom čase vyjadroval, že paliva máme dosť na celý tento rok. Na aké ďalšie obdobie je určená dnešná zásielka, je v tejto chvíli nejasné.  Ministerstvo tvrdí, že pracuje aj na alternatívnych zdrojoch mimo Ruska, je to však podľa Sulíka komplikované.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti