Domáce

Samopaly sme predali za smiešnu cenu, no teraz by sa nám zišli

samopaly fotoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Ministerstvo totižto potrebuje kúpiť náhradné diely. Tie však stoja aj 10-násobne viac, ako bola cena za jeden predaný samopal.

Vraj boli prebytočné. Jeden kus pritom predali v priemere len za 11 eur. Teraz rezort šokujúco zverejnilo výzvu na nákup náhradných dielov pre tieto útočné pušky. Vtedajší minister obrany Ľubomír Galko predaj obhajuje a tvrdí, že cena vzišla z elektronickej aukcie. Boli sme zvedaví či ho konečná cena, za ktorú sa samopaly predali neprekvapila.


Naši obchodníci so zbraňami by takúto ponuku privítali. „Takéto zbrane sa dajú kúpiť cirka od 150 eur do 200. Samozrejme v akom je stave," povedal Michal Piža, špecialista na zbrane. „Tak ostrý samopal by stál zhruba 220 eur," povedal nám Ivan Kormendy, predajca zbraní. A keby sme mu ho ponúkli za 11 eur, kúpil by ho vo väčšom množstve.

Zarážajúca nie je len cena, za ktorú sa útočných pušiek zbavili. Ministerstvo totiž na svojej stránke koncom februára zverejnilo výzvu na nákup náhradných dielov pre tieto samopaly.

„Vzhľadom k tomu, že predchádzajúce vedenie tieto samopaly odpredalo a v súčasnosti ešte stále tieto samopaly ozbrojené sily majú vo výzbroji a používajú ich vo výcviku, preto sme boli nútení vyhlásiť verejné obstarávanie na náhradné diely," povedala Martina Balleková, hovorkyňa ministerstva obrany.

„V tejto chvíli by som nespochybňoval to rozhodnutie, ktoré urobili vojaci, pretože vojaci vždy dávajú návrh toho, čo sa má dostať do prebytočnosti, ale v tomto konkrétnom prípade by som toto ich rozhodnutie nespochybňoval," hovorí Ľubomír Galko, bývalý minister obrany.

Podľa našich zistení niektoré náhradné diely stoja aj 10-násobne viac, ako bola cena za jeden predaný samopal.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.