Karavaning zažíva boom. Ak plánujete prvé dobrodružstvo s ubytovaním na štyroch kolesách, tu je zopár rád

Karavaning zažíva boom. Ak plánujete prvé dobrodružstvo s ubytovaním na štyroch kolesách, tu je zopár rád
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Andrey Armyagov

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Čoraz viac ľudí chce tráviť voľný čas dobrodružnejšie a uprednostňujú spoznávanie destinácie a nie pobyt v „all inclusive“ hoteli. Z toho dôvodu hľadajú rôzne alternatívy. Precestovať krajiny skrz na skrz, pozrieť si hory, jazerá či pláže dokážu vďaka karavanu. Práve tento spôsob cestovanie je aktuálne mimoriadne obľúbený a opätovne, po takmer 30 rokoch, zažíva takzvaný „boom“.

Karavaning totiž predstavuje slobodu, čo vyhovuje najmä ľuďom a rodinám, ktorí chcú vykročiť zo svojho pohodlia. Taktiež bezpečie a istotu, čo je po viac ako dvoch rokoch pandémie koronavírusu vyhovujúcejšie. Nehrozí zrušene leteniek, zároveň znížite riziko infikovania sa v preplnených letoviskách. No je aj obmedzujúci a mnohí ho neznášajú. Nie všetko v karavane je totiž ideálne.

V prípade, že ste sa pre tento druh dovolenky odhodlali prvýkrát, určite je vhodné „zhodiť ružové okuliare“ a pripraviť sa aj na negatíva, ktoré to prináša. Nebude to totiž čarokrásna romantická cesta s luxusným matracom, vírivkou a otvoreným bufetom. Čeliť budete aj nepríjemnostiam a sklamaniu.

Práve preto vám prinášame niekoľko rád od nášho kolegu Henricha Krejču, skúseného karavanistu, ktorý prejazdil desaťtisíce kilometrov:

 • Majte urobený detailný plán, ale pripravte sa na to, že ho hneď prvý deň zmeníte.
 • O každej krajine si preštudujte čo najviac informácií, aj o miestnom karavaningu a parkoviskách. Pomôcť vám môžu aplikácie zhrňujúce bezpečné miesta na prespanie.
 • Neplňte chladničku či mrazničku doplna. Čím je plnšia, tým menej chladí.
 • Vezmite si svoje periny a vankúše. Budete sa cítiť pohodlnejšie a viac ako doma.
 • Všetko porcelánové a sklenené v aute štrngoce. Lepšou alternatívou sú plastové či papierové taniere a poháre, ktoré zrecyklujete.
 • Nekupujte si zbytočne veľa potravín dopredu. Ceny potravín sú v Európe podobné a vyhnete sa zbytočnému plytvaniu.
 • Neparkujte cez noc pred obchodnými domami, na parkoviskách v meste, v tmavých uličkách či na mestských čerpacích staniciach. Radšej si nájdite kemping či platené parkovisko, kde môžu stáť karavany, vyhnete sa tak problémom.
 • Nechoďte s karavanmi do starých miest či centier. Čaká Vás problém v podobe priúzkych uličiek alebo zníženého prejazdu, nehovoriac o parkovaní. V tomto sa nespoliehajte na navigáciu, nerieši šírkové alebo výškové obmedzenia uličiek.
 • V období leta je lepšie cestovať na sever alebo západ, prípadne objavovať strednú Európu. Na juh sa vyberte na jar či na jeseň, ale i v zime, najmä mimo sezóny. V opačnom prípade sa pripravte na kolóny, preplnené kempingové centrá a teplé až horúce noci.
 • Ak mierite do kempingov pri mori, vo väčšine si treba miesto zakúpiť aj rok dopredu.
 • Komunita kemperov je tak rôznorodá ako ľudstvo samotné. Áno, spoznáte veľa nových a zaujímavých ľudí, ale treba byť obozretní, najmä na vzdialenejších miestach.
 • Dnešné karavany už nie sú úplne závislé od externého dobíjania, aspoň raz za dva dni pre istotu pustite motor.
 • Nezapracte si vnútorný priestor karavanu zbytočnosťami, lebo platí, že čím ste väčší a čím je vás viac, začne vám všetko v aute prekážať.
 • Buďte v prírode čistotní a tolerantnejší voči ostatným, ktorí práve objavili unikátne miesto rovnako ako vy. Iba tak môže karavaning prežiť do budúcnosti.

No a na záver si užite každý okamih, ide predsa o vašu dovolenku. Neponáhľajte sa, už aj cesta je cieľ. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti