Nebezpečný trend: Deti objavili novú drogu. Okrem závislosti im hrozí aj otrava

Deti objavili novú drogu. Aktuálne sú medzi nimi populárne nikotínové vrecká. Vzniknúť tak môže silná závislosť, dokonca otrava. Obsahujú totiž omnoho viac nikotínu ako cigarety.

Najčastejšími užívateľmi sú mladí ľudia vo veku od 15 do 24 rokov. Ide o rozpätie, kedy je dieťa vo vývoji osobnosti a roluje sa. Práve vtedy najviac skúša nové veci a zisťuje ich vplyv na organizmus. Dopad však môže byť alarmujúci. Aj o tom nám v rozhovore povedal viac Rastislav Žemlička, riaditeľ sociorehabilitačnej starostlivosti v sanatóriu AT.

Aké sú vaše najčastejšie skúsenosti s nikotínovými vrecúškami?

Väčšinou nás navštívia rodičia. Prídu a snažia sa identifikovať, čo našli u svojho dieťaťa. Častokrát sú to tie najhoršie scenáre. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že to nikotínové vrecúško je taká vstupná brána do rizikového správania sa v mladom veku.

Čo sú to tie nikotínové vrecúška?

Mnohí si ich zamieňajú so žuvacím tabakom. Ich primárny problém je práve nikotín. Ten je vyextrahovaný z tabaku a tu poznáme žuvací tabak a klasický fajčiaci. Potom máme taký, ktorý sa zohrieva a napokon je tu takzvaný čistý nikotín v podobe bieleho prášku. Tieto vrecúška obsahujú len ten čistý.

Prečo ide o problémové užívanie?

Hlavný problém je, že vrecúško obsahuje toho nikotínu veľa, teda je tam vysoká vstrebateľnosť. Rádovo sa v jednom vrecku nachádza až desiatok miligramov prášku. Pre porovnanie, klasická cigareta má od 1,1 do 2,2 miligramov nikotínu, takže tu hovoríme o päťnásobnej dávke.

Vychádzať môžem len zo štatistiky, ktorú máme v sanatóriu. Každý klient a pacient, ktorý toho času prišiel na naše oddelenie, tak bol v podstate závislý od cigariet. To bola de facto tá spúšťacia brána, ku ktorej sa neskôr pridali aj iné závislosti. Čiže dá sa povedať, že je to problém, hlavne v tej päťnásobne väčšej dávke.

Ako sa vlastne užíva? Prezrádza ho zápach ako pri cigaretách?

V tomto prípade nie. Vrecúško sa vkladá pod ďasno hornej alebo dolnej pery. Keďže nič nehorí, nemá charakteristický pach, ktorý sa dá ľahšie identifikovať.

Rodič by mal v prvom rade viesť otvorenú diskusiu a rozprávať sa o tejto téme s dieťaťom. Rovnako ako je dobré a potrebné rozoberať sexuálnu oblasť a výchovu, tak by mali hovoriť aj o drogovej oblasti a experimentovaní s nimi. Iba tak mu dieťa otvorene prezradí, či niečo vyskúšalo a včas môže na tento problém zareagovať. 

Riziká cigariet sú všeobecne známe. Ako ste uviedli, v tomto prípade však ide o vyšší príjem nikotínu. Ako sa to odrazí na ich správaní a zdraví? 

Hlavne u nových užívateľov ide o rizikový faktor pre organizmus, či už po fyzickej stránke alebo po psychickej. Ľahko sa môžu priotráviť.

Okamžitý účinok má ale nikotín na všetkých, a to v podobe zúžených ciev či stimulácie srdca. Pri nikotíne je tiež vysoké riziko infarktu alebo náhlej cievnej mozgovej príhody. To sú dve najhlavnejšie zdravotné riziká. Pridružené sú aj ďalšie, najmä psychického správania sa. Častokrát je nikotín stimulant, lebo pôsobí relaxačne. U detí je lákavé, že užívanie týchto vreciek má isté krátkodobé účinky na organizmus, napríklad vo forme zlepšeného učenia. Na druhej strane si však neuvedomujú, že po vyprchaní sa dostaví opačný efekt.

Ďalšie riziká sa dozviete z rozhovoru vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti