Nosíte v lete sukňu, alebo krátke nohavice? Robíte chybu

Na Slovensko sa opäť valia extrémne teploty. Pozreli sme sa tentokrát na to, ako je najlepšie sa obliecť, aby vás slnko nespálilo a zároveň vám nebolo teplo. Budete prekvapení.

Vo štvrtok očakávame 35 stupňov a teploty vyvrcholia v piatok, keď bude miestami 33 až 37 stupňov Celzia. Cez víkend sa síce ochladí aj zaprší, no od nového týždňa budú teploty opäť okolo tridsiatky. Podľa meteorológov však ešte leto nepovie posledné slovo. August ešte môže priniesť vlnu veľmi teplého vzduchu.

Zdravotníci a záchranári odporúčajú piť najmä veľa vody a keď nemusíte, na priame slnko nechoďte. No ak už musíte, podľa šéfa záchranárov sa treba obliecť nasledovne:

SY Majerský: „V týchto horúčavách je veľmi dôležité, aby sme nosili dlhé oblečenie, aby nás chránilo pred slnkom a aby bolo priedušné, aby mohla koža dýchať,“ radí záchranár František Majerský.

Krátke oblečenie nás totiž nechráni pred priamym slnkom a telo sa potom prehrieva. Okrem toho sa vystavujeme škodlivému ultrafialovému žiareniu, čo môže spôsobiť ďalšie problémy. Dlhé šatstvo nás, naopak chráni pred slnkom, no treba si vyberať. Napríklad klasické bavlnené neprepúšťa dobre vzduch a preto sa v ňom potíme.  Veľmi populárne je ľanové oblečenie.

„Ľan je vhodný na tieto horúce dni, pretože má vysoké termoregulačné schopnosti, to vlastne znamená, že v lete nás chladí a v zime drží teplo,“ hovorí Monika Babčanová z predajne ľanového oblečenia.

Pri výbere ľanového oblečenia však musíte dbať na to, aby bolo zo 100-percentného materiálu, bez prímesí.

Pýtali sme sa aj na cenu. Tá je pochopiteľne vyššia ako pri bežných reťazcoch s oblečením, nakoľko v prípade šiat z čistého ľanu ide prevažne o ručnú výrobu presne na mieru. Ak ste teda doteraz boli v horúcich dňoch zvyknutí nosiť krátke tričká a krátke nohavice, už v najbližších dňoch by ste mohli skúsiť skôr dlhú ľanovú košeľu a dlhé nohavice.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti