Vyhlasujú, že s fašistami spolupracovať nebudú. Vládni poslanci sa však nezhodujú v tom, kto je fašista

Vyhlasujú, že s fašistami spolupracovať nebudú. Otázkou je, koho za fašistov považujú. Koalícia sa stráca v terminológii. Hlasy nezávislých exkotlebovcov by sa totiž menšinovej vláde mohli hodiť. Ozval sa však poslanec OĽaNO, ktorý by kvôli tomu koalíciu rovno opustil. Viacerí koaliční politici sa zhodujú v jednom –  s fašistami vraj spolupracovať nechcú.

Koho do tejto skupiny radia, je už ťažšia otázka. V parlamente je totiž viacero nezávislých poslancov, ktorí klub Mariána Kotlebu dávno opustili a čoskoro by sa mohli menšinovej vláde hodiť

Šéf Sme rodina Boris Kollár otvorene hovorí, že nikoho nebude nálepkovať. Naopak, poslanec za OĽaNO Kristián Čekovský je prísnejší. „Keď si Kotleba vyzliekol gardistickú uniformu, nestal sa z neho menší nácek a to isté si myslím o ľuďoch, ktorí prišli na kandidátke ĽSNS,“ hovorí Čekovský.

Politológ v tom má jasno. Ak vraj niekto prišiel na kandidátke krajnej pravice, logicky sa musel s jej názormi stotožniť. Spolupráca menšinovej vlády s extrémistami by sa vraj ukázala rýchlo, napríklad pri odvolávaní ministrov.

„Tá hranica je prekročená vtedy, keď sa vyhlási menšinová vláda a vláda počíta s hlasmi pri niektorých zákonoch alebo hlasovaniach o niektorých ministroch,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.

Podobne to vidí poslanec OĽaNO Tomáš Šudík. Otvorene hovorí, že by z OĽaNO odišiel, ak by menšinová vláda kšeftovala s hlasmi nezaradených exkotlebovcov.

„Ak by to bola nejaká dohoda medzi koalíciou a opozíciou, že hlasujte za daný návrh zákona a my potom vám podporíme toto, tak to je problém a ja toho súčasťou nebudem,“ hovorí Šudík.

Takýchto poslancov môže byť v koalícii viac, len to nehovoria až tak otvorene. Menšinová vláda by tak mala veľký problém. Na schvaľovanie zákonov by potrebovala SaS, podporu opozície alebo náhodu.

Boris Kollár špekuloval, že do klubu zoberie nezaradených kuffovcov. Nakoniec sa tak nestane a túto tému považuje za uzavretú.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti