Domáce

Pozor na E951. Nájdete ho v pití aj jedle namiesto drahého cukru

Nakupovanie
Zdroj: Thinkstock/ Pixland

Nízkokalorické sladidlo aspartám sa používa ako lacnejšia náhrada klasického cukru.

Pre jedných bezproblémové sladidlo, pre iných nebezpečná látka, ktorá spôsobuje zdravotné problémy. Umelé sladidlo E951 - aspartam je kontroverzný. Vyhnúť sa mu ale nemôžete - je v nápojoch, v čaji, v žuvačkách, jogurtoch či dezertoch. Pozrite sa na prehľad potravín, ktoré E951 obsahujú.

Nízkokalorické sladidlo aspartám sa používa ako lacnejšia náhrada klasického cukru. Je však problémové, rovnako ako ako E952 - cyklamát, o ktorom sme už písali. Aspartám je tiež umelé sladidlo, ktoré je asi 200-krát sladšie ako cukor a tiež zvýrazňuje arómu. Túto látku obsahuje okolo 6-tisíc potravín po celom svete.Informuje tn.cz.

Prečo je toto éčko toľko kontroverzné? Pretože niektoré štúdie naznačujú, že môže spôsobovať rakovinu mozgu. To, že aspartám môže byť karcinogénny, preukázala štúdia v roku 1974 a v roku 1996, kedy bol u testovaných potkanov dokázaný výskyt rakoviny mozgu. Ďalšie štúdie však toto tvrdenie nepotvrdili.

V roku 2007 vyšiel v odbornom časopise prehľad približne 500 štúdií za posledných 25 rokov. Výsledkom bolo to, že aspartám je v bežnom množstve bezpečný. Prijateľná denná dávka je 0 až 40 mg ku kilogramu telesnej váhy.

Aspartam napríklad obsahujú nápoja Coca - Cola Light alebo Zero. Nebezpečná by tak bola konzumácia 8 litrov nápoja denne.

Niektoré testy preukázali možnú karcinogenitu, ale to nie je jediný problém aspartámu. U citlivejších ľudí môže totiž spôsobovať bolesti hlavy, vyrážky a poruchy správania u detí.

Aspartám je povolený zhruba v 90 krajinách sveta. V Spojených štátoch táto látka dokonca dostala štatút GRAS, čo znamená, že je aspartam považovaný za bezpečný.

PRAHA, tn.cz

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti