Počet útokov medveďa hnedého na človeka už v auguste dorovnal dva rekordné roky

Ešte je len začiatok augusta a počet útokov medveďa hnedého na človeka už dorovnal dva rekordné roky.  Mimoriadne často počujeme o výskyte tejto chránenej šelmy aj v blízkosti našich obydlí. Odborné inštitúcie ešte nenašli zhodu, ako sa s tým vysporiadať.

Ondrej Škorňa je skúsený lesný taxátor. Napriek tomu ho v pondelok neďaleko Prečína medveď prekvapil.

„Ako som kľučkoval pomedzi stromy, po chvíli ma dobehol a ako som sa bránil rukami, tak mi dohrýzol ruky, do pleca a po tom ako ma zvalil na zem a uhryzol ma v oblasti pása,“ opisuje incident Ondrej Škorňa.

Najčastejšie sa útoky medveďa stávajú v jeho prirodzenom biotope ďalej od dedín. Útok na pána Ondreja bol tento rok ôsmym, čím sa už teraz dorovnali rekordné roky 2014 a 2021. Počty útokov rôzne kolíšu.

„Nevychádza z toho, že by to bol nejaký jednoznačný trend. Posledné dva roky sú čísla vyššie, ale také číslo sme už mali napríklad v roku 2014. Takže myslím si, že zatiaľ to neukazuje na to, že by sa niečo dramatické dialo,“ hovorí ekológ Erik Baláž.

O stúpajúcom trende nehovorí ani štátny tajomník rezortu životného prostredia Juraj Smatana. Útoky podľa neho nemožno spájať s nárastom medvedej populácie.

„Bežne v horách máme ďaleko väčšie riziká. Napríklad v Tatrách každoročne zomrie približne 30 ľudí na pošmyknutie, kolapsy, pád skál, takže tie riziká sú ďaleko väčšie,“ pripomína Baláž.

Macovia pri domoch rizikové sú. Tento rok až do dnešného rána usmrtil zásahový tím šesť neprispôsobivých jedincov. Útočiace medvede medzi nimi neboli.

Podľa lesníkov a poľovníkov je však medveďov priveľa. „V prvej fáze je treba znížiť početný stav medveďa a potom riešiť ďalšie opatrenia,“ myslí si viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák. Ministerstvo aj ochranári sú momentálne proti strieľaniu. Dôraz kladú na prevenciu a finančnú pomoc obciam s opatreniami.

Podľa posledného sčítania z roku 2014 máme 1000 až 1500 medveďov. Na jeseň má štátna ochrana prírody dokončiť novú odhadovú štúdiu, ktoré má poskytnúť aktuálne ale aj presnejšie čísla. Podľa štátu však zatiaľ prichádza do úvahy odstrel len konkrétnych jedincov.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti