Remišová musí vysvetľovať prenájom priestorov pre svoj rezort. Raši hovorí o klientelizme

Rozhadzuje Veronika Remišová milióny eur? Podpredseda Hlasu Richard Raši sa s ministerkou sporí pre nájom ministerskej budovy. Nové sídlo ministerstva investícií a informatizácie je vraj predražené. Jeho šéfka sa bráni a tvrdí, že štátu ušetrila sedem miliónov eur.

Remišová má ešte stále ministerskú kanceláriu na Úrade vlády, kde aj organizuje tlačové konferencie. Najbližšie mesiace sa spolu s približne 900 zamestnancami svojho ministerstva presunie do modernejších priestorov v budove Tower 115. Výber nového podnájmu neďaleko Dunaja v novej modernej štvrti sa nepozdáva jej predchodcovi.

„Verejnosť by mala byť informovaná o indíciách, ktoré naznačujú netransparentný až klientelistický prístup pani Remišovej,“ myslí si Raši. Podľa Rašiho si síce Remišovci vyberali po Bratislave z 12-tich podnájmov, no požiadavky na nové priestory dokázali splniť iba dve ponuky.  „Tie patria do tej istej developerskej skupiny, zadanie ministerky Remišovej tak mohla splniť iba jedna developerská skupina, nik viac,“ upozorňuje exminister.

Údajné uprednostnenie budovy od jedného developera ale nie je podľa Rašiho jediným problémom.  Podpredseda Hlasu tvrdí, že Remišová na nájomnom v tejto budove neušetrí, práve naopak. Preplatiť má podľa neho milióny eur

Oproti pôvodným nákladom na prenájom budov pre ministerstvo majú teraz výdavky stúpnuť o sedemstotisíc ročne. Zmluva na nový podnájom je uzavretá na desať rokov.

„Zaplatí sa o sedem až desať miliónov eur viac za tých desať rokov, ako by sa platilo doteraz,“ hovorí Raši.

Ministerka informatizácie je pracovne v Českej republike, na opozičnú tlačovku zareagovala na svojom Facebooku. Rašiho označila za klamára. Hovorí, že na nájme naopak sedem miliónov ušetrí. Ako sa k tejto sume dopracovala, nevysvetlila.  

„Okrem toho sťahujeme aj dátové centrum, ktoré zo súkromných priestorov presúvame do existujúcich voľných priestorov štátnej spoločnosti, kde šetríme oproti pôvodnému Rašiho riešeniu kúpy nových priestorov 40 miliónov eur,“ dodala ministerka.

Ministerka si navyše ešte včera doberala stranu Hlas, ktorá má podľa nej sama problémy s vysvetlením financovania. 

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti