NAKA navrhla obžalovať Kočnera v ďalších kauzách. O jednej z nich ako prvý písal Ján Kuciak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mariana Kočnera navrhla NAKA opäť obžalovať. Pred súd by sa mal podľa vyšetrovateľa postaviť pre machinácie s hotelmi aj pre ovládnutie golfového rezortu. Na kauzu Donovaly upozornil ako prvý Ján Kuciak. Jej odhalenie bol podľa prokuratúry jeden z motívov na jeho vraždu.

Kočnera navrhol vyšetrovateľ obžalovať pre účelové prevody hotelov na Donovaloch. Tie mali meniť majiteľa bez ekonomického významu. Na konci obchodov bola poriadna vratka DPH v sume takmer 8,2 milióna eur.

Vyšetrovanie prípadov Donovaly a Báč je tak konečne na konci. Mariana Kočnera pre machinácie s hotelmi na Donovaloch obvinili pred takmer piatimi rokmi.

„V prípade Donovál vyšetrovateľ NAKA spracoval návrh na podanie obžaloby v súvislosti s účelovými prevodmi nehnuteľného majetku a následným nadmerným odpočtom DPH,“ uviedol policajný hovorca Michal Slivka.

Na kauzu Donovaly upozornil ako prvý Ján Kuciak. Na čudné prevody sa pýtal Kočnera aj na tlačovej konferencii. Kočner Kuciakovi na otázky neodpovedal. Povedal mu, že všetky otázky zodpovedal vyšetrovateľovi.

Tým vyšetrovateľom bol vtedy Štefan Jombík z NAKA, ktorý v Kočnerovom konaní nevidel trestný čin. Kočnera v kauze obvinili až po zásahu prokurátora Alexandra Bíróa. Upozornenie na kauzu Donovaly bol podľa prokuratúry aj jeden z motívov na vraždu novinára.

Ďalšia kauza, pre ktorú navrhuje vyšetrovateľ Kočnera obžalovať, sa týka golfového rezortu v Báči. Tam mal Kočner údajne poškodiť 16 veriteľov.

„V tomto prípade škoda predstavuje sumu viac ako 2,9 milióna eur,“ priblížil Slivka. Reakciu obhajcu Mariana Kočnera sa nám dnes nepodarilo získať. Na správu nám neodpísal, telefón nám nezdvihol.

Obe kauzy má aktuálne v rukách prokurátor. Či sa s návrhom vyšetrovateľa stotožní, zistíme, keď si preštuduje spis. 

„S návrhom na podanie obžaloby vyšetrovateľ predložil aj doposiaľ zabezpečené dôkazy zoradené do 41 zväzkov spisu. V súčasnosti prebieha štúdium predloženého spisového materiálu za účelom vyhodnotenia opodstatnenosti návrhu vyšetrovateľa,“ dodala hovorkyňa úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti