V parlamente sedí najviac obvinených poslancov v moderných dejinách. Stíhajú ich za korupciu či vyhrážanie

Korupcia, založenie zločineckej skupiny či vyhrážanie. V parlamente sedí aktuálne najviac obvinených poslancov v dejinách našej samostatnosti. Jedného poslanca obvinenie zo zákonodárneho zboru vyhnalo, iní sa aktívne bránia vo výsluchových miestnostiach, ale aj na tlačovkách. Obvinenia policajti doručujú koalícii aj opozícii.

Robert Fico, Martin Borguľa, Monika Kavecká, Miroslav Suja, otec a syn Kuffovci či Peter Žiga. Sedem poslancov parlamentu aktuálne čelí obvineniu z rôznych trestných činov. V rebríčku stíhaných zákonodarcov mierne prevažuje opozícia.

Expremiér Fico čelí obvineniu zo založenia zločineckej skupiny, ktorá mala za cieľ okrem iného diskreditovať svojich politických oponentov. Stíhajú ho spolu aj s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Obvineniu čelí aj ďalší bývalý Ficov minister a dnes opozičný poslanec Hlasu-SD - Peter Žiga. Monika Jankovská o ňom svedčí, že mal podplácať sudkyňu v kauze Gabčíkovo. So žiadosťou o zrušenie obvinenia sa exminister obrátil aj na generálneho prokurátora, ten mu však nevyhovel. Žiga obvinenia odmieta.

Trestné konanie neobišlo ani koaličné lavice. Hnutie OĽaNO, ktoré sa profiluje ako protikorupčné, má aktuálne stíhanú poslankyňu Moniku Kaveckú. Tú obvinil vyšetrovateľ z machinácie pri verejnom obstarávaní.

Ďalším už bývalým poslancom OĽaNO, ktorému hrozí väzenie, je Ján Herák. Ten sa mal dopustiť sexuálneho zneužívania ako vedúci v detskom tábore. Po zverejnení kauzy z parlamentu odišiel.

Ďalší poslanec obvinený z podplácania policajtov je Martin Borguľa. Bývalý Smerák a dnes člen hnutia Sme rodina však tvrdí, že v prípade figuroval najskôr ako poškodený. Policajti ho mali podľa jeho slov vydierať.

Špeciálnou kategóriou sú poslanci, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS. Jej predseda Marian Kotleba pre právoplatné odsúdenie musel z parlamentu odísť. Chcel sa však vrátiť.

Z parlamentu musel svojho času odísť aj bývalý kotlebovec Milan Mazurek. Toho odsúdili za extrémizmus. Už je späť v poslaneckých laviciach. Za ublíženie na zdraví s rasovým motívom bol v podmienke zase poslanec Andrej Medvecký. Okrem toho ho chytili šoférovať pod vplyvom alkoholu. Oba tresty už má zahladené a tak môže spokojne sedieť v Národnej rade.

Ďalším exkotlebovcom stíhaným pre trestný čin je Miroslav Suja. Ten čelí obvineniu z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v súvislosti s jeho prácou na banskobystrickej župe, keď jej predsedal Marian Kotleba. Skupinu obvinených poslancov uzatvárajú otec a syn - Štefan a Filip Kuffovci. Tí majú na krku trestné stíhanie pre nebezpečné vyhrážanie farmárovi pre spor o pôdu.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti