Ak sa chcete sťažovať na zdravotnú starostlivosť, po novom musíte zaplatiť 66-eurový poplatok

Podanie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude po novom stáť 66 eur. Má sa tak predísť šikanovaniu úradu a aj nemocníc či lekárov. Asociácia na ochranu práv pacientov je proti. Za podania budeme platiť prvýkrát. Zavedenie 66-eurového poplatku vyplýva z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach.

„Ide skôr o kauciu. Nakoľko, ak bol podnet oprávnený, alebo sa okamžite zamietol, sa tento poplatok vracia tomu podávateľovi,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková. Cieľom je, aby ľudia na úrad nepodávali neopodstatnené, špekulatívne či šikanózne podnety.

„Spôsobujú neefektívne využívanie personálnych kapacít a finančných zdrojov úradu, preťažujú ho a kapacitne zamedzujú vykonávať systémové dohľady,“ vysvetlila hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová. Úradu z predchádzajúcich rokov ostalo viac ako 600 nedoriešených podaní. Vlani ukončil 75 percent z 2500 podnetov.

„Úrad v rámci výkonov dohľadu na diaľku alebo na mieste vyhodnotil 135 podaní ako opodstatnených, 714 ako neopodstatnených a 18 odložil ad acta,“ dodala Hudecová.

Asociácia na ochranu pacientov návrh kritizuje s tým, že v tomto prípade nie je šikanovaný úrad, ale skôr pacienti. „Úrad pre dohľad je platený zo zdravotného poistenia, z našich daní. Pacient, ak sa ide sťažovať, má právo podať aj trestné oznámenie a tam sa žiadne poplatky nevyberajú, sú to štátne inštitúcie,“ hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Ministerstvo zdravotníctva chce zabrániť aj napádaniu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Príjem z poplatkov odhaduje na 40-tisíc eur ročne. „Že stúpol počet podnetov – nečudujeme sa, bol covid, mnohí sa nevedeli dostať k zdravotnej starostlivosti, odložené výkony, ale tento postup je absolútne nesprávny,“ komentuje Lévyová.

Od platenia budú oslobodené osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ľudia v hmotnej núdzi. Tí, ktorí preukážu, že podnet prejednali s daným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, budú mať poplatok znížený na 33 eur.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti