Henrich je zberateľ meteoritov. Teraz hľadá vesmírny kameň, ktorý spadol v Pustých Úľanoch

Na oblohe ste ho mohli vidieť iba niekoľko sekúnd. Keď sa dostal do atmosféry, preletel ponad Hlohovec, Trnavu a nakoniec skončil niekde pri obci Veľké Úľany. Práve tu  je miesto dopadu meteoritu, ktorý sa už mesiac snažia nájsť vedci, ale aj nadšenci.

Henrich je zberateľ meteoritov. My sme sa spolu s ním pokúsili nájsť stratený vesmírny kameň. Najpravdepodobnejšia oblasť, kde sa meteorit môže nachádzať, je približne šesť kilometrov dlhá a až okolo jedného kilometra široká. Aj keď je kameň podľa výpočtov pomerne veľký, zatiaľ sa ho nepodarilo objaviť a ani ďalšie jeho kúsky ktoré sa rozprskli po okolí. 

,,Hlavná masa môže mať 400 až 500 gramov. V obci by mohli byť 50  až 20 gramov,“ hovorí Henrich. Zberateľom a hľadačom meteoritov sa Henrich stal po tom, ako chcel otcovi urobiť radosť a na narodeniny mu podarovať niečo netradičné, kúpil mu preto vesmírny kameň.

„No a keď som ho chytil do ruky, tak som zistil, že je to niečo z iného sveta, čo držím v ruke je mimo našu planétu a to mi prišlo fascinujúce,“ dodal. Odvtedy ich kupuje, alebo vymieňa. Sú to predovšetkým kúsky, ktoré dopadli mimo nášho územia. Slovenská legislatíva nedovoľuje si niečo také ponechať.

„Je potom možné dostať odmenu vo forme, že keď bude umiestnený v múzeu, tak bude uvedené meno nálezcu,“ vysvetľuje Martin Baláž z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Meteorit, ktorý spadol pri Pustých Úľanoch je zaujímavý tým, že tento úkaz sa stal počas dňa. Spozorovali to českí astronómovia.

S Henrichom sme meteorit nakoniec nenašli. Na pole sa určite vráti. Nájsť magický kameň z vesmíru je totiž ako hľadať poklad. Aj keď na zem padajú meteority často, nášmu územiu sa skôr vyhýbajú.  Na Slovensko spadne jeden približne raz za rok.  Aj preto sú nálezy zriedkavé.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti