Slovenské lesy hrajú farbami ako na jeseň. Stromy sa tak snažia zachrániť pred extrémnym suchom

Skoro ako na jeseň. S výnimkou severu hrá Slovensko farbami. Stromy predčasne žltnú, hnednú a zhadzujú lístie. Reagujú tak na tohtoročné hlboké sucho a vlny extrémnych horúčav.

Mária nám ukazuje svoj obľúbený les za dedinou Kazimír. „Vyzerá to hrôzostrašne. Celá koruna je opadaná, najprv sme si mysleli, že to nejaký škodca,“ opisuje zábery Mária. Prekvapený je aj lesník. „Takýto rok som ešte nezažil. To je v podstate biologická jeseň,“ komentuje situáciu Marek Nosko z Muránskej planiny.

Riaditeľ Správy CHKO Malé Karpaty Peter Puchala vysvetľuje, že ide o súhru podmienok, ktoré prevládajú toto leto a stromy sa im začali brániť. Pri pohľade z výšky na Karpaty to hrá farbami ako na jeseň. Puchala priblížil, že to súvisí s fyziológiou a stromy sa tým snažia nevyparovať vodu. Niektoré stromy to však už vzdali.

„Tým, že listy zhodia skôr, očakávajú, že už nenaprší, skrátia si vegetačné obdobie,“ dodával rastlinný neurobiológ František Baluška. Dôvodom je málo zrážok, ktoré padli toto leto.

Podľa Lesov Slovenskej republiky situáciu sťažuje aj to, že je semenný rok, rodia aj mladé stromy, čo ich viac vyčerpáva. Podľa rastlinného neurobiológa by to však lesy mohli zvládnuť.

„Sú schopne sa účinne prispôsobovať, ľudí k tomu vôbec nepotrebujú, skôr im škodíme,“ upozorňuje Baluška. Dodáva, že sa musíme správať rozumnejšie a nedrancovať lesy. Potom sa lesy dokážu zregenerovať aj samé.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti