Osobné prehliadky a kontroly kufrov na hranici uväznia ženy a deti z Ukrajiny aj na trinásť hodín

Osobné prehliadky a kontroly kufrov na hranici uväznia ženy a deti z Ukrajiny aj na trinásť hodín
Zdroj: Ján Birčák

Ján Birčák jazdí na Ukrajinu viac-menej pravidelne. Na Slovensku vyzbiera peniaze, nakúpi za ne trebárs lekárničky a odvezie ich napríklad do Ľvova. Odtiaľ putujú ďalej na územie frontovej línie, kde zachraňujú životy, či pomáhajú zraneným.

Z Ľvova sa vracal na Slovensko aj tento piatok. Autobusom. A na tú cestu do smrti nezabudne.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké totiž stvrdol na trinásť hodín. „Lebo v žiadnom prípade nejaká ukrajinská pliaga nesmie priniesť do tej našej tak ľahko zraniteľnej Únie o pol litra alkoholu navyše, pohár medu alebo nedajbože 21 cigariet! Nie, nie! Veď tým nás vyslovene okradne!“ napísal s ironickým podtónom v emotívnom statuse na svojej FB stránke.

Ako dodal, kým autá prechádzali cez prechod vo Vyšnom Nemeckom priebežne, colníci si na autobusoch zgustli. Prehliadka jedného trvala približne dve hodiny.

„Plné autobusy žien a detí čakajú v horúčavách dlhé hodiny. Potom musia vybrať všetky kufre, všetky veci a prejsť dosť ponižujúcou prehliadkou osobných vecí,“ pokračoval v opise toho, čo sa dialo na hraniciach.

„Som nesmierne rád, že Slovensko posiela Ukrajine všetku možnú pomoc. Som na to aj veľmi hrdý. Ale popri vyhláseniach pánov v kravatách z klimatizovaných priestorov o veľkej štátnej pomoci, tisíce ľudí trpia nezmyselným šikanovaním na osobnej úrovni. Neviem aké zbrane, drogy, kontraband alebo čo vlastne colníci hľadajú, ale neexistuje dôvod, pre ktorý je ospravedlniteľné držať ženy a deti v autobusoch 13 hodín,“ uzavrel Ján Birčák.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti